Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
26.11.2021, 19:15

RTVS modernizuje terestrickú distribúciu. Ľudí žiada, aby si vymenili svoje staršie zariadenia

Majitelia televíznych prijímačov a set top boxov starších ako 6 - 7 rokov môžu o vysielanie RTVS prísť.

RTVS modernizuje terestrickú distribúciu. Ľudí žiada, aby si vymenili svoje staršie zariadenia
Zdroj: TASR

RTVS pristúpila k modernizácii a technologickým zmenám v súvislosti s poskytovaním kvality televízneho vysielania v HD rozlíšení. V pondelok 13. decembra ukončí vysielanie svojich televíznych programových služieb v pozemnej, terestrickej distribúcií v kompresnom formáte MPEG-2.

Zmeny sa dotknú majiteľov starších zariadení

„Po tomto termíne skončí v ponuke verejnoprávneho multiplexu Jednotka SD a programové služby Dvojka SD a Trojka SD budú šírené ďalej už len v efektívnejšom kompresnom formáte MPEG-4,“ uviedla hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová.

Zmeny spojené s vypínaním MPEG-2 distribúcie jednotlivých televíznych okruhov v pozemnom vysielaní sa dotknú predovšetkým majiteľov televíznych prijímačov a set top boxov prvej generácie.

„Diváci RTVS, ktorí na sledovanie programov využívajú prijímač, ktorý podporuje výlučne štandard vysielania DVB-T/MPEG-2 resp. používajú na sledovanie televízor alebo set top box starší odhadom viac ako 6 - 7 rokov, môžu z dôvodu týchto technologických inovácií o vysielanie prísť,“ vysvetľuje Pivarčiová.

Riešenie za pár desiatok eur

„V snahe o skvalitnenie nášho televízneho vysielania prosíme divákov pozemného vysielania, ktorí používajú vyššie spomínané staršie typy zariadení, aby si pred 13. decembrom zaobstarali odporúčaný typ televízneho prijímača, resp. set topu boxu (jeho cena sa pohybuje vo výške desiatok eur a je bežne dostupný v predajniach elektroniky, pozn. red.), vďaka ktorému budú môcť vysielanie RTVS sledovať vo vyššej kvalite, bez poplatkov a v plnej programovej ponuke,“ povedal riaditeľ sekcie techniky RTVS Roman Skřivánek.

RTVS definitívne prechádza na kompresný systém MPEG-4 po desiatich rokoch terestrickej distribúcie. Podľa RTVS je ukončenie SD MPEG-2 vysielania nevyhnutné pre efektívnejšie využitie kapacity verejnoprávneho multiplexu a najmä umožňuje RTVS zaradiť novú programovú službu. Viac o novom – štvrtom športovom okruhu Šport RTVS si môžete prečítať aj v tomto článku:

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.