Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
30.12.2017, 19:45

Mária Terézia lámala rekordy aj v susednom Rakúsku. Bude pokračovanie?

V Rakúsku si ju pozrelo takmer 1,2 milióna divákov.

Mária Terézia lámala rekordy aj v susednom Rakúsku. Bude pokračovanie?
Zdroj: RTVS

V dvoch zo štyroch krajinách úspešná. Filmová miniséria o rakúsko-uhorskej panovníčke Márii Terézii po tom, čo dosiahla nadštandardný úspech na Slovensku, žne úspechy aj v susednom Rakúsku. Rakúska televízia ORF dosiahla vďaka prvej časti 36-percentný podiel na trhu, pri druhej časti sa jej podiel ešte zvýšil na 38 percent. 28 percentný podiel získal miniseriál u mladých ľudí vo veku 12 až 49 rokov. Obe časti si tak pozrelo priemerne viac ako 1,15 milióna divákov. V rebríčku najúspešnejších filmov, vyprodukovaných stanicou ORF od roku 2010 sa obe časti Márie Terézie nachádzajú v prvej päťke - obsadili druhé a štvrté miesto. Správu priniesli viaceré rakúske médiá.

Výborným číslam sa potešil aj generálny riaditeľ ORF  Alexander Wrabetz: "Po veľkolepom úspechu na Slovensku dosiahla Mária Terézia aj v Rakúsku výbornú sledovanosť. Prvýkrát spojili svoje sily štyri verejnoprávne televízie: v Rakúsku, v Českej republike, na Slovensku a Maďarsku, aby prerozprávali spoločnú históriu." Riaditeľ zároveň poďakoval režisérovi a tímom zo štyroch krajín a zaželal filmu podobný úspech aj v Českej republike a v Maďarsku, kde sa miniseriál ešte nevysielal. 

Na Slovensku  prvý diel Márie Terézie prilákal k obrazovkám v cieľovej skupine 12+ úctyhodných 772 tisíc divákov pri podiele 28,8 percenta, popularita druhého dielu vzrástla ešte viac - na 967 tisíc divákov s vyšším podielom 29,4 percenta.

Otázne je, či pri takomto úspechu budú televízie uvažovať o nakrúcaní ďalších častí. Stratégie s touto otázkou oslovili našu verejnoprávnu televíziu ešte v strede tohto týždňa. "Momentálne to nie je v pláne. V Českej republike a v Maďarsku sa Mária Terézia ešte len bude vysielať, takže sa ešte musí počkať na ohlasy verejnosti, " odpovedala Erika Rusnáková.

Medzitým na svojom Twittrovom účte zverejnila česká autorka scenára  Márie Terézie  Miroslava Zlatníková tento tweet: "Teraz mi písali z ORF, či si viem predstaviť pokračovanie Márie Terézie. Vzhľadom k tomu, že som celé Vianoce zasa presedela v teplákoch pri počítači, viem si predstaviť maximálne to, že pôjdem von a zaborím si hlavu do snehu."

Mária Terézia je koprodukčným filmom, ktorý vznikol v spolupráci so štyrmi televíziami - slovenskou RTVS, Českou televíziou, rakúskou ORF a maďarskou MTVA. Produkovali ju spoločnosti  MR-Film a Beta Film s Maya Production. 

Česká televízia uvedie Máriu Teréziu 1. - 2. januára, v Maďarsku ju televízia odvysiela 5. - 6. januára v novom roku.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.