Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
03.01.2018, 10:22

Mária Terézia si podmanila aj českých divákov

Druhý diel si pozrelo viac ako 2,16 milióna divákov.

Mária Terézia si podmanila aj českých divákov
Zdroj: Robert Homola/RTVS

Po úspešnej premiére Márie Terézie na Slovensku a v Rakúsku, diváci veľkolepo prijali aj filmovú minisériu o rakúsko-uhorskej panovníčke aj v susednom Česku. Kým prvý diel si v cieľovej skupine 15+ pozrelo 2,04 milióna divákov a Česká televízia získala 42 percentný podiel, druhý diel priniesol českej verejnoprávnej televízii aj viac divákov, aj vyšší podiel. Sledovalo ho 2,16 milióna divákov v cieľovej skupine 15+ pri podiele 47 percent. Po obidva večery zabezpečila Českej televízii najlepšiu sledovanosť.

Seriál o Márii Terézii vznikol v koprodukcii štyroch krajín: Rakúsko, Maďarsko, Česko a Slovensko. Zobrazuje príbeh našej najvýznamnejšej panovníčky od jej detstva, zasnúbenie a svadbu s manželom Františkom Lotrinským až cez ranné roky panovania, končiace dohodou s Uhorskom. Hlavnú postavu, Máriu Teréziu, stvárnila rakúska herečka Marie-Luise Stockingerová, jej manžela Františka Lotrinského český herec Vojtěch Kotek. V historickej dráme hralo aj niekoľko známych slovenských hercov: Táňa Pauhofová ako dvorná dáma  Eliza Fritzová, Petra Polnišová hrá grófku von Graben, Rebeka Poláková zasa grófku Schwarzovú. Zuzana Mauréry bola výborná ako  Mademoiselle de Chartres, priamočiara matka Františka Lotrického. Dôležitú úlohu mal vo filme aj Alexander Bárta, ktorému pripadla rola diplomata Filipa Jozefa Kinského, jedného z najdôležitejších poradcov Márie Terézie.

Na obrazovke sa síce nezjavili, ale rovnako plnohodnotne participovali na seriáli ďalší Slováci: kostýmy mal pod palcom výtvarník Ján Kocman a hlavný kameraman Tomáš Juríček.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.