Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
17.01.2018, 00:00

Václav Mika: Reportérov by som nezrušil

Bývalý šéf RTVS Václav Mika si v prípade zrušenia Reportérov počká na postoj Rady. Pre HN hovorí aj o možnej kandidatúre za primátora Bratislavy.

Čo ste robili za takmer pol roka, odkedy už nie ste šéfom RTVS?
Ubehlo to veľmi rýchlo. Mám staré podnikateľské aktivity a bolo sa k nim treba vrátiť. Ale snažím sa pracovať aj na nových projektoch. A tiež sa mi zmenil život. Máme prírastok, tak tomu sa treba venovať.

Máte čas sledovať telerozhlas?
To nie je ani otázka času, ale toho, že tie informácie sú mediálne intenzívne. Ja som si dal záväzok, že nebudem komentovať dianie v RTVS. Mám tri dôvody. Bolo to historicky dané, že generálni riaditelia hodnotili svojich predchodcov a nástupcov, a ja sa profesionálne mienim venovať niečomu inému. RTVS je najkrajší mediálny projekt v mojom živote, ale je to minulosť. Teraz už nie som zainteresovaný. Tretí dôvod je, že som bol v RTVS mimoriadne zapojený. Mal som tam kolegov, priateľov, väčšina z nich tam už nie je. Musím sa od toho oslobodiť a neriešiť veci. Môžem dať jednoduché vyjadrenie, ale nechcem sa hlbšie zainteresovať.

Ale predsa ste sa vyjadrili. Po tom, čo nové vedenie pozastavilo vysielanie jedinej verejnoprávnej investigatívnej relácie na Slovensku. Prečo ste považovali za dôležité vyjadriť sa?
Jedna vec je mlčať, keď nemám k tomu čo povedať, alebo nechcem povedať. Prelomenie mlčania bolo o tom, že som hodnotil fakt, nie okolnosti. Faktom je, že si neviem predstaviť, za akých okolností by som zrušil takúto reláciu, lebo viem, aké dôsledky to prináša.

Ako hodnotíte reláciu Reportéri?
Ja som bol pred štyrmi rokmi súčasťou diskusie o investigatívnej žurnalistike a vtedy som povedal, že formát je dostatočný. Nepodarilo sa za tie tri roky priniesť nový formát. Skôr hovorím, že je toho málo a mohlo by byť viac. Ale pozastaviť a hľadať, to je aj mediálne veľmi zložito vysvetliteľné. Ešte chcem povedať, že mi chýbalo, že rozhodnutie nemalo vnútornú štruktúru. Prekvapilo ma, že o tom nevie Rada RTVS.

Môže taký incident ovplyvniť vzťah rady a generálneho riaditeľa?
Neviem to posúdiť. Počkáme si na stanovisko rady. RTVS nefunguje vo vzduchoprázdne, je tu rada – orgán dohľadu, ktorá je veľmi zainteresovaná, nielen zo zákona – schvaľuje rozpočet, schvaľuje koncepciu, ale má aj úlohu byť na pulze diania. Keď sa pozrieme do minulosti – kauza platov, s ktorou som bol

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.