Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
03.04.2018, 08:00

Generál Štefánik. Po úspešnej Márii Terézii pripravuje RTVS ďalšiu výpravnú trilógiu

Podľa tvorcov zaujme príbeh svojou kontroverznosťou a nevšedným podaním.

Generál Štefánik. Po úspešnej Márii Terézii pripravuje RTVS ďalšiu výpravnú trilógiu
Zdroj: Wikimedia Commons

„Žil som večnosť v sekundách,“ opísal svoj rozmanitý a intenzívny život Milan Rastislav Štefánik, jedna z našich najvýznamnejších osobností prelomu 19. a 20. storočia. Zhmotniť jeho životný príbeh sa podujali scenáristky Hana Cielová a Mariana Čengel Solčanská, režisérom je Francúz Jérôme Cornuau.

Výpravnú televíznu trilógiu a celovečerný film s názvom Generál zastrešuje produkčná spoločnosť JMB Film & TV Production, ktorá stojí za Únosom, jedným z najúspešnejších filmov uplynulého roka, rozprávkou Láska na vlásku alebo drámami  Miluj ma alebo odíď či Viditeľný svet.

„Film o M. R. Štefánikovi je veľkou výzvou. Na jednej strane stojí skutočnosť, že v novodobých dejinách sa na Slovensku o tomto mužovi celovečerný hraný film nenakrútil a na druhej strane stojí nesmierna náročnosť vytvorenia takéhoto filmového diela. Dôležité však je, že si to tento veľký človek zaslúži,“ uvádza producent Milan Stráňava.

Ako astronóm precestoval Štefánik celý svet.
Zdroj: Ako astronóm precestoval Štefánik celý svet / Slovenská národná knižnica - Literárny archív

Film Generál zachytáva väčšinu dôležitých okamihov života Milana Rastislava Štefánika - od detstva v Košariskách až po nešťastnú tragédiu v Ivanke pri Dunaji.

Venuje sa najvýznamnejším aktivitám v zahraničí pri konštituovaní Československej republiky, spoločenskému životu vo Francúzsku, jeho astronomickým výskumom a pracovným cestám po svete, ale aj vojenskému pôsobeniu - budovaniu légií v Rusku a ich záchrany pred záhubou.

Príbeh významnej historickej osobnosti a najmä človeka, ktorý výrazne prispel k vzniku ČSR, podľa tvorcov zaujme divákov svojou kontroverznosťou a nevšedným podaním. Film by mal byť spracovaný modernou a atraktívnou formou, aby sa priblížil aj vkusu mladých ľudí.

Tomáš Garrigue Masaryk a Milan Rastislav Štefánik boli kľúčovými osobnosťami pri vzniku československého štátu.
Zdroj: T.G.Masaryk a M.R.Štefánik / Wikimedia Commons, Pinterest, koláž

O M. R. Štefánikovi je známe, že mal najväčšiu zásluhu na formovaní česko-slovenského zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny. Zohral aj dôležitú úlohu pri organizovaní česko-slovenských légií a sprostredkovaní kontaktov na francúzskych štátnych funkcionárov.

Spolu s T. G. Masarykom a Edvardom Benešom bol kľúčovou osobou pri založení ČSR. Zomrel po tragickej havárii lietadla ako 39 ročný, keď sa 4. mája 1919 vracal na Slovensko. Pochovaný je v mohyle na Bradle.

Štefánik na Tahiti.
Zdroj: Štefánik na Tahiti / archív TASR

​​​Projekt sa realizuje v širokej slovensko–česko–francúzsko–taliansko-ruskej koprodukcii. ​​Do projektu s rozpočtom 4,5 mlióna eur vstúpila aj RTVS, jej vklad predstavuje 1,9 milióna eur.

Po mimoriadne úspešnej trilógii Mária Terézia, ktorú RTVS odvysielala počas vianočných sviatkov a následne si podmanila aj českých a rakúskych divákov, je Generál ďalším výpravným projektom, na ktorom sa podieľa verejnoprávna televízia spolu s okolitými krajinami ako koproducent.

Celovečerný film má naplánovanú premiéru na jeseň budúceho roka, pri príležitosti 100. výročia úmrtia M. R. Štefánika. Premiéra televíznej trilógie je naplánovaná na jar 2020, k 140. výročiu jeho narodenia.

Zdroj: M. R. Štefánik s vlastencami vo Washingtone (r.1917) / Wikipedia

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.