Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
24.01.2018, 23:21

Šéf RTVS: Nemám pocit, že sme v predklone

Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník o súčasnej situácii aj o plánoch v televízii.

Šéf RTVS: Nemám pocit, že sme v predklone
Zdroj: Peter Mayer

Začnime jednou z posledných tém – Reportéri, ktorí sa riešili na Rade RTVS. Výsledkom je, že sa vrátia do vysielania po 15. septembri. Prečo to muselo mať takúto genézu?
Relácia dlhodobo nemala vlastného dramaturga, šéfa a visela vo vzduchoprázdne. Za posledných niekoľko mesiacov sa nám zvýšil aj počet sťažností na reláciu z externého prostredia.

Boli aj žaloby?
Veď vždy je najskôr sťažnosť, ktorá žiada – buď sa ospravedlníte, alebo vás dáme na súd. Momentálne máme takéto sťažnosti na právnom oddelení a snažíme sa z toho vykorčuľovať tak, aby sme sa nemuseli ani ospravedlňovať, ani nemuseli riešiť súdne spory, pretože ich máme pomerne dosť. Pri takomto type relácií, ako sú Reportéri, vždy chodia sťažnosti, pretože ľudia majú pocit, že sa im krivdí. Ale v tom sme vždy stáli a budeme stáť za redakciou. Iná vec je, keď sa vám do reportáže dostanú zjavné faktografické chyby a s tým neurobíte naozaj nič. A keďže sa takéto veci množili, pristúpili sme k normálnemu manažérskemu rozhodnutiu. Keďže redaktori boli preťažení, lebo ich bolo málo a v pravidelných cykloch museli niečo vyrábať, začal zlyhávať ľudský faktor. Redakcia okrem toho dlhodobo nemala za sebou poriadnu podporu – štandardného právnika, dramaturga a ako som povedal, celé to levitovalo v priestore. Povedali sme, aby sa znížil nápor, redaktori dočasne prejdú do relácie Občan za dverami, ktorú predĺžime. A zatiaľ si k tomu sadneme a spolu vymyslíme, ako celú investigatívu v RTVS dostať na vyššiu úroveň. To bolo všetko.

Kde vznikla diskrepancia, keď sa moderátori rozhodli spisovať petíciu?
Je možné, že tu s nimi dlho nikto nekomunikoval. Je možné, že aj ja som s nimi mal viac hovoriť. Spoločne sme si po Rade ešte sadli a povedali si, s čím prichádzame my, ako vidia celú vec oni. Myslím si, že môžem povedať to, čo tam nakoniec zaznelo. A to: Viete, pán riaditeľ, keby sme si to boli bývali povedali predtým, nič sa nemuselo diať. Dohodli sme sa, že spoločne nachystáme lepších Reportérov.

V akej fáze je momentálne situá cia týkajúca sa moderátorov relácie Dejiny.sk Róberta Kotiana a Petra Turčíka? Bude reláciu po novom moderovať Jozef Hajko?
Skúsim vám odpovedať inak. V RTVS sme k historickým osmičkovým rokom zriadili desaťčlennú pracovnú skupinu, ktorej úlohou je zodpovedať za koncepty relácií. Na poslednom stretnutí som povedal, že sa nám líši rozhlasový a televízny koncept. Tiež som povedal, že pri rozhlasovom koncepte by sme mali zaangažovať viacero ľudí, ktorí majú k jednotlivým témam omnoho bližšie. Myslím si, že je to demokratické a že tu nikto nie je akreditovaný na výklad dejín – od Sama až po rok 1989, prípadne až po súčasnosť. Februárovým udalostiam sa bude venovať publicista a historik Jozef Hajko. To, v akom stave to momentálne je, rieši Michal Dzurjanin (šéf rozhlasu, pozn. red.). Avšak to, že by tam mal byť pluralitne zastúpený celý diapazón názorov, je výsostne demokratické. To je všetko. A potom som sa dozvedel, že som normalizátor.

Vy ste ešte pred tým, než sa odohral celý príbeh s Reportérmi, v jednom rozhovore hovorili o tom, že chcete mať lepšiu investigatívu. Čo to presne znamená?
Budeme sa snažiť riešiť oveľa dravšie témy. Nemala by to byť komunálna investigatíva, mali by to byť veľké témy, ktoré sa týkajú aj veľkého podnikania, aj veľkej politiky, aj veľkých prepojení. To je predsa poriadna investigatíva.

Má na to RTVS odvahu?
Prečo by nemala mať?

V súvislosti s politikmi napríklad.
RTVS má odvahu na všetko v súvislosti s kýmkoľvek. Nemám pocit, že by sme boli v predklone. Ale tak, ako sa mnoho vecí v súčasnosti zužuje na symboly, keďže doba je rýchla, mnoho vecí sa člení na: toto je dobré, toto je zlé. Toto je slané, toto je sladké. Ako keby sa strácalo to, čo je medzi tým. Vy ste sa ma teraz pýtali, či máme odvahu na poriadnu investigatívu, napríklad v súvislosti s politikmi. Ale ja nemám pocit, že poriadna investigatíva pri

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.