Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
28.01.2018, 18:52

Režisér Čiary pracuje na novom filme. Bude o úteku dvoch Slovákov z Osvienčimu

Snímka z nacistického tábora smrti vzniká na motívy knihy Čo Dante nevidel.

Režisér Čiary pracuje na novom filme. Bude o úteku dvoch Slovákov z Osvienčimu
Zdroj: MFF Karlove Very

Režisér Peter Bebjak zožal minulý rok mimoriadny úspech s filmom zo slovensko-ukrajinských hraníc s názvom Čiara. Snímka získala viacero filmových ocenení a mala mimoriadny úspech u divákov. Zastupovala Slovensko aj na Oscaroch, do užšieho výberu však nepostúpila.

​​Režisér Bebjak už spolu s produkčnou spoločnosťou DNA Production pracuje na ďalšom projekte. Námetom filmu s pracovným názvom Správa je autobiografický román Čo Dante nevidel, na ktorý tvorcovia kúpili práva.

Autorom románu je Alfréd Wetzler, jeden z dvoch väzňov, ktorým sa podarilo ujsť z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau (pri meste Osvienčim), druhým väzňom bol Walter Rosenberg. Po úteku z tábora smrti si obaja zmenili identitu na Jozefa Lánika a Rudolfa Vrbu. Dvaja Slováci patria medzi 12 väzňov, ktorým sa za celú dobu existencie tábora podaril úspešný útek.

​​Alfréd Wetzler (pod pseudonymom Jozef Lánik) už v roku 1945 vydal brožúru Oswienčim, hrobka štyroch miliónov ľudí, kde faktograficky zdokumentoval peklo, ktoré prežíval dva roky v koncentračnom tábore. Vďaka nej sa svet po prvý raz dozvedel o hrôzach a masovom vraždení. V roku 1964 sa Lánik k téme vrátil a napísal román Čo Dante nevidel, ktorý sa stal predlohou spomínaného filmu.

​Tvorcovia na scenári filmu s pracovným názvom Správa pracujú už štyri roky. Príbeh z Osvienčimu sa bude nakrúcať aj mimo Slovenska, budú v ňom hrať okrem slovenských i európski herci. Konkrétne mená však budú známe až po kastingu, zatiaľ nie je známy ani dátum uvedenia do kín.

​Režisér Peter Bebjak má okrem Čiary na konte filmy Čistič, Zlo alebo Marhuľový ostrov. Pre televízie pracoval v poslednom období na seriáloch Trhlina, Za sklom, Četníci z Luhačovic či Rex. Známy je aj z filmu Učiteľka, kde sa predstavil ako herec v úlohe Littmanna.

DNA Production zastrešovala produkčne filmy ako Čistič alebo Marhuľový ostrov, televízne seriály Za sklom, Dr. Ludsky, Odsúdené, Mesto tieňov, Kriminálka Anděl,  Specialisté, Mordparta a mnoho iných.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.