Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
05.02.2018, 16:00

Nakrúca sa Strážmajster Topinka. Nový seriál je voľným pokračovaním Doktora Martina

Na obrazovkách sa objaví na začiatku budúceho roka.

Nakrúca sa Strážmajster Topinka. Nový seriál je voľným pokračovaním Doktora Martina
Zdroj: Strážmajster Topinka / Česká televize

Strážmajster Topinka je voľným pokračovaním seriálu Doktor Martin, ktorý vznikol podľa licencie britskej televízie. Nový komediálny detektívny seriál je vôbec prvý spin-off pôvodného seriálu Doc Martin, ktorý bol adaptovaný okrem Českej republiky aj v niektorých ďalších krajinách.„Myslím si, že je to úspech České televize. Teraz sme sa stali spolumajiteľom formátu tohto nového seriálu,“ uviedla kreatívna producentka Kateřina Ondřejková.

V seriáli Doktor Martin sa už policajt Topinka objavil. Teraz sa buduje okolo Topinku nový svet a žáner sa zmení na komediálnu detektívku. "Topinka v každej časti vyšetruje nejakú záhadu, takú úsmevne dedninskú. Nájde si tiež priateľku a snaží sa budovať vzťah," uviedol režisér Petr Zahrádka, ktorý režíroval aj Doktora Martina.

„Postava svojrázneho strážmajstra Topinku bola jednou z našich najobľúbenejších v Doktorovi Martinovi, a tak nás napadlo napísať pôvodné scenáre s detektívnymi zápletkami, ktoré by riešil práve Robert Mikluš v role Tomáša Topinku,“ prezrádza scenárista Štefan Titka.

Topinka je stále tým ľahko natvrdlým ochrancom poriadku v beskydskom mestečku Protějov. Svoju prácu berie ako poslanie a žiadny prípad pre neho nie je tak bezvýznamný, aby si nezaslúžil pátranie vo veľkom štýle. „Tomáš sa pri mnohých prípadoch stretne so slovenským kolegom, policajtom Ostrým, ktorého hrá Marek Geišberg. V niečom sú si podobní, ale Ostrý je o niečo dospelejší a je trochu militantný. Ich spolupráca je stretom dvoch svetov,“ vraví Robert Mikluš, predstaviteľ hlavného hrdinu.

Zásadnou novinkou Tomáša Topinku je, že si našiel partnerku. Tou je poštárka Lucia, ktorú si zahrá Jenovéfa Boková. "Moja postava je slobodná matka, ktorú Tomáš zaujal svojou naivitou. Asi mala smolu na chlapov a on je taký čistý a dobrý," hovorí o svojej postave.

​V novom seriáli zostala zachovaná i postava doktora Martina Elingera, ktorého v Doktorovi Martinovi stvárnil Miroslav Donutil, zachované sú aj aj ďalšie známe postavy v podaní Václava Koptu, Gabriely Marcinkovej alebo Tomáša Jeřábka.

Novými postavami budú Topinkova matka, ktorú stvárňuje Veronika Freimanová alebo major Hrubý z ostravskej kriminálky v podaní Jiřího Bartošku. „Topinka robí také koniny, nad ktorými zsstáva rozum stáť, ale je treba uznať, že sa naozaj snaží z čistého srdca. Navyše sa moja postava celkom príjemne zoznámi s jeho matkou,“ hovorí Jiří Bartoška.

Strážmajster Topinka sa nakrúca od októbra vo Veľkých Karloviciach, kde sa natáčal aj Doktor Martin. Podľa režiséra by malo vzniknúť 13 dielov plus jeden dlhší špeciál. Seriál pro Českú televíziu vyrába spoločnosť Bionaut a vzniká v koprodukcii s RTVS. Seriál by mal byť uvedený v českej a slovenskej verejnoprávnej televízii na začiatku budúceho roka.

Doktor Martin 2.
Zdroj: RTVS

​Seriál Doktor Martin o svojráznom lekárovi vznikol ako voľná adaptácia pôvodného formátu Doc Martin britskej ITV, ktorá ho s veľkým úspechom vysiela už od roku 2004. Seriál bol neskôr úspešne adaptovaný aj vo Francúzsku, Španielsku, Nemecku, Holandsku a Grécku.

Prvých 16 častí seriálu vysielala v nedele od augusta do decembra 2015 súčasne česká aj slovenská verejnoprávna televízia. Seriál bol nominovaný na Českého leva v kategórii Najlepší dramatický televízny seriál, cenu však nezískal. Po úspechu prvej série vzniklo aj pokračovanie, ktoré verejnoprávne televízie vysielali o rok neskôr, od augusta do decembra 2016. Druhá séria dosiahla priemernú sledovanosť 333 tisíc divákov v cieľovej skupine divákov nad 12 rokov a trhový podiel 15,1 percenta. Voči prvej sérii dosiahla vyšší výkon - získala v priemere o 48 tisíc divákov viac a o 2,7 percenta sa zvýšil aj trhový podiel Jednotky.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.