Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
06.02.2018, 15:49

Nový film Martina Šulíka Tlmočník s Jiřím Menzelom dnes predstavuje trailer a plagát

Tlmočník bude mať svetovú premiéru na festivale v Berlíne, kde si Jiří Menzel prevezme svetové ocenenie.

Nový film Martina Šulíka Tlmočník s Jiřím Menzelom dnes predstavuje trailer a plagát
Zdroj: Garfield Film

Medzinárodný filmový festival Berlinale oznámil, že ocení mimoriadny prínos Jiřího Menzela svetovému filmu cenou Berlinale Camera. Toto ocenenie festival udeľuje od roku 1986 a jeho laureátmi sa v minulosti stali veľké osobnosti svetového filmu – herec a režisér Clint Eastwood, režiséri Sydney Pollack, Richard Linklater, Claude Chabrol, herci  Jodie Fosterová, Isabella Rosselliniová, Daniel Day-Lewis, Geoffrey Rush, Gina Lollobrigida a mnohí ďalší.

​Na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne sa zároveň uskutoční svetová premiéra nového filmu Martina Šulíka Tlmočník s Jiřím Menzelom v hlavnej úlohe. Film bude uvedený v hlavnom programe v sekcii Berlinale Special, ktorá  predstavuje  mimoriadne kinematografické počiny či pocty svetovým filmárskym osobnostiam. Slávnostné uvedenie filmu Tlmočník je naplánované na piatok 23. februára 2018, teda v deň, kedy Jiří Menzel, oslávi svoje 80. narodeniny.

Minulý rok sa na berlínskom festivale v tejto sekcii predstavila snímka Masaryk režiséra Júliusa Ševčíka. Oba filmy sú producentským počinom Rudolfa Biermanna. „Som nesmierne rád, že druhý najvýznamnejší svetový festival si vybral už druhý rok po sebe náš film do oficiálneho programu,“ hovorí Biermann a dodáva: "Pre mňa je Tlmočník  veľmi dôležitý filmársky, ľudsky i súkromne a prajem si, aby ho v Česku i na Slovensku videlo čo najviac divákov.“

Pozrite si oficiálny trailer, ktorý dnes zverejnili tvorcovia:

Tlmočník je road movie o dvoch svojráznych mužoch, ktorých zvedie dohromady absurdná situácia, vďaka ktorej a možno i navzdory ktorej sa vydajú hľadať  pravdu o vlastnej minulosti. Na ich spoločnej púti nechýbajú bizarné  stretnutia, humorné situácie, ale aj poznanie  minulosti a súčasnosti, ktoré nebude vždy príjemné. 

Autori scénára Martin Šulík a Marek Leščák si pred nakrúcaním sami prešli cestu svojich hrdinov. K Tlmočníkovi ich inšpirovala kniha rakúskeho spisovateľa Martina Pollacka Mŕtvy v bunkri, kde autor popisuje vzťah k otcovi, veliteľovi zvláštnych oddielov SS, ktorý koncom roku 1944 pôsobil v Ružomberku. „V okolí Ružomberka som strávil detstvo a mnohé príbehy som poznal. Rozprával som o tom Marekovi a oba nás zaujala situácia, v ktorej sa syn snaží pochopiť otcovu temnú minulosť,“ hovorí režisér Martin Šulík.

Po boku Jiřího Menzela v  titulnej úlohe asketického tlmočníka Aliho si úlohu rakúskeho učiteľa, bonvivána so slabosťou pre ženy a alkohol, zahral  popredný rakúsky herec Peter Simonischek, držiteľ ocenenia Felix pre najlepšieho európskeho herca roku 2016 v komédii Toni Erdmann - nominovaný na Oscara za najlepší zahraničný film. Okrem ústrednej hereckej dvojice sa vo filme Tlmočník predstaví  Zuzana Mauréry, Attila Mokos, či známa  internetová komička Evelyn alias Eva Kramerová a Anna Rakovská.

Zdroj: Garfield Film

​​Film Tlmočník bol ešte pred svetovou premiérou zakúpený do medzinárodnej distribúcie. Okrem koprodukčných krajín Česka, Slovenska a Rakúska, bude uvedený v kinách krajín Beneluxu, Grécka a tiež v Číne. Svetový predaj práv realizuje renomovaná spoločnosť Celluloid Dreams.

Do slovenských kín vstúpi Tlmočník vo štvrtok 1. marca 2018.

Nový slovensko-česko-rakúsky film vznikol v produkcii spoločností Titanic Martina Šulíka, IN Film Rudolfa Biermanna a COOP99 Filmproduktion Bruna Wagnera. Koproducentmi sú RTVS (Rozhlas a televízia Slovenska) a Česká televize. Film vznikol v spolupráci s televíziou ORF. Projekt podporil slovenský Audiovizuálny fond a český Státní fond kinematografie, Film Fonds Wien a Film Institut. Do slovenských kín ho uvedie spoločnosť Garfield Film.

Zdroj: Garfield Film

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.