Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
08.02.2018, 10:15

JOJ dostala vysokú pokutu 20 tisíc eur. Opäť za seriál Aféry

Nesprávnym označením programu porušila zákon o ochrane maloletých.

JOJ dostala vysokú pokutu 20 tisíc eur. Opäť za seriál Aféry
Zdroj: TV JOJ

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) sa ako regulačný orgán na svojom včerajšom zasadnutí zaoberala sťažnosťami divákov na vysielanie televízií a rádií. Vysokú pokutu 20 tisíc eur za porušenie zákona uložila televízii JOJ (vysielateľ MAC TV). Informovala o tom hovorkyňa RVR Lucia Michelčíková.

TV JOJ dostala vysokú pokutu za nedodržanie ochrany maloletých odvysielaním programu Aféry. Reprízy seriálu z roku 2011 o živote, manželstvách a rodinách, ktoré sa ocitli v kríze a hrozí im rozvod, odvysielala televízia 28. júla a 3. augusta minulého roka okolo 7:30. Inkriminované epizódy označila ako nevhodné pre divákov do 12 rokov. Podľa regulátora však mali byť kvôli sexuálnym scénam, vulgárnemu a expresívnemu vyjadrovaniu označené ako nevhodné pre maloletých do 15 rokov. Vtedy by ich ale televízia mohla odvysielať až po 20:00 hodine večer.

Pre JOJ to nie je prvá vysoká sankcia za porušenie zákona pri odvysielaní repríz tohto seriálu. V apríli minulého roka už udelila rada televízii pokutu 14 tisíc eur rovnako za nesprávne označenie piktogramom ako nevhodné pre maloletých divákov do 12 rokov, pričom mali byť podľa rady označené ako nevhodné do 15 a v jednom prípade až do 18 rokov. V jednej z epizód Afér sa rozvádzali pornoherci, v ďalšej sa riešil rozvod kvôli posadnutosti sexom jedného z manželov. Viac si môžete prečítať v tomto článku:

​Rada okrem toho uložila tomu istému vysielateľovi sankciu v podobe upozornenia na porušenie zákona. A to pre programové služby JOJ, Plus a WAU v súvislosti s programom Divoké kone, Panelák a Súdna sieň, kde titulky pre osoby so sluchovým postihnutím neboli zosynchronizované so zvukovou stopou.

    Rada taktiež začala správne konanie voči vysielateľovi Markíza - Slovakia (stanica DOMA) pre porušenie zákona o ochrane maloletých a vysielateľovi Rádia KISS pre nedoručenie štatistiky o odvysielaných programoch obsahujúcej vyhodnotenie podielu slovenských hudobných diel v stanovenej lehote. Rovnaký dôvod platí aj pre začatie konania voči vysielateľovi Rádia Anténa Rock a Rádia Piešťany.

    Strategický Newsletter

    Top správy z marketingu, médií a reklamy.

    Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.