Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
12.02.2018, 17:48

NAKA začala stíhanie voči známemu novinárovi Soltészovi, kvôli "bielej spodine"

Soltész považuje stíhanie za absurdné a odmieta, že by išlo o rasizmus.

NAKA začala stíhanie voči známemu novinárovi Soltészovi, kvôli "bielej spodine"
Zdroj: HN/Peter Mayer

Polícia začala trestné stíhanie namierené voči známemu novinárovi Arpádovi Soltészovi kvôli jeho výrokom o "bielej spodine" na Facebooku. Informuje o tom Denník N.

Protiteroristická jednotka Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vyšetruje príspevok Soltésza píšuceho pre portál noviny.sk televízie Joj, v ktorom uviedol: „Nie som rasista, ale vážne nemôžem vystáť bielu spodinu“. Rovnaký výrok použil aj vo facebookovej diskusii. Podľa vyšetrovateľa išlo o nenávistné prejavy a ich autor nimi „hanobil rasu ľudí bielej pleti“.

Oficiálne však voči Soltészovi zatiaľ trestné stíhanie vedené nie je. Je vedené vo veci, čo znamená, že páchateľ nie je stotožnený, no na Facebooku vystupuje ako "Arpad Soltesz". Ten sa však k profilu hlási.

Soltész považuje stíhanie za absurdné, oficiálne o ňom však ešte nevie. Pre Denník N uviedol, že „biela spodina je terminus technicus, ktorý označuje príslušníka bielej majority, ktorý dostal všetky šance na to, aby to niekam dotiahol. Napriek tomu zostal na najnižších priečkach spoločenského rebríčka, lebo mu absolútne chýbajú schopnosti. No aj tak sa cíti nadradený, lebo je biely. Je to typické označenie pre primitívnych rasistov a neonacistov, ktorých naozaj nemám rád.“

Zároveň odmieta, že by išlo o rasizmus voči bielej rase, keďže sám je jej príslušníkom a znevažoval by tak aj seba.

Biela spodina je preklad anglického slovného spojenia "white trash", ktorý je bežným sociologickým termínom.

Trestné oznámenie podal aktivista extrémistickej politickej strany ĽSNS Radovan Hynek. Soltész nemá v pláne použiť podobný trik, ako majú vo zvyku extrémisti, že sa bude od príspevku dištancovať. Podobne sa bránil napríklad poslanec kotlebovcov Milan Mazurek, keď ho polícia vyšetrovala pre antisemitský status na sociálnej sieti.

Soltés pracoval v minulosti v Hospodárskych novinách, kde pôsobil ako komentátor.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.