Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
19.02.2018, 18:00

Tri billboardy kúsok za Ebbingom ovládli ceny BAFTA

Film získal ocenenie v piatich kategóriách vrátane ceny pre najlepšiu herečku.

Tri billboardy kúsok za Ebbingom ovládli ceny BAFTA
Zdroj: csfd.cz

Cenu britskej filmovej a televíznej akadémie BAFTA za najlepší film získala dráma Tri billboardy kúsok za Ebbingom režiséra Martina McDonnagha. Snímka sa stala najúspešnejším filmom celého večera, keď ovládla celkom päť kategórií vrátane ceny pre najlepšiu herečku, ktorú získala Frances McDormand.

Martin McDonagh, Peter Czernin, Sam Rockwell a Graham Broadbent s Frances McDormandovou
Zdroj: Reuters

​Najlepším hercom sa stal Gary Oldman za stvárnenie britského vojnového premiéra Winstona Churchilla vo filme Najtemnejšia hodina.

Cenu pre najlepšieho režiséra si odniesol Guillermo del Toro za fantasy thriller Podoba vody. Jeho film si mohol odniesť najviac ocenení, bol totiž nominovaný v 12 kategóriách, získal však len ceny za hudbu a výpravu.

​McDonnaghove Tri billboardy boli ocenené ešte za najlepší britský film, pôvodný scenár a v kategórii najlepší herec vo vedľajšej role, kde si cenu odniesol Sam Rockwell.

Ústrednou témou večera sa rovnako ako na predchádzajúcich filmových ceremoniáloch stala kampaň proti sexuálnemu obťažovaniu žien a mnoho herečiek dorazilo v čiernom.

K téme sa vyjadril aj McDonnagh vo svojom prejave. "Náš film je v mnohých smeroch plný nádeje, ale je v ňom tiež hnev. A ako sme tento rok videli, hnev je niekedy jedinou cestou, ako primäť ľudí, aby počúvali a zmenili sa, a tak sme nadšení, že to BAFTA uznala," povedal McDonnagh v ďakovnej reči, v ktorej hovoril i o hnutí proti sexuálnemu obťažovaniu.

Režisér Martin McDonagh pózuje s cenami BAFTA za

"Ako povedal Martin (McDonnagh), mám trošku problém poddať sa," prehlásila ocenená herečka McDormand v narážke na to, že sa rozhodla neprísť v čiernych šatách. "Ale chcem, aby ste vedeli, že plne stojím za svojimi sestrami, ktoré sú v čiernom. A chcem povedať, že oceňujem dobre zorganizovaný akt občianskej neposlušnosti," dodala.

​​Medzi úspešnými filmami bolo i pokračovanie legendárneho sci-fi Blade Runner 2049 režiséra Denisa Villeneuva, ktoré získalo ceny za najlepšiu kameru a vizuálne efekty.

Večerom prvýkrát sprevádzala herečka Joanna Lumley, ktorá prevzala rolu po kolegovi Stephenovi Fryovi, ktorý moderoval ceny BAFTA celkom dvanásťkrát. Podľa BBC sa väčšina ľudí zhodla na tom, že rolu zvládla, hoci jej niektorí kritici vyčítali prílišné používanie superlatívov.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.