Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
27.02.2018, 14:43

Režisér Čiary nakrúca pre RTVS vianočnú rozprávku. Práve filmuje v Zuberci

Filmový štáb sa usadil v Múzeu oravskej dediny.

Režisér Čiary nakrúca pre RTVS vianočnú rozprávku. Práve filmuje v Zuberci
Zdroj: DNA Production, režisér Peter Bebjak

Múzeum oravskej dediny v Zuberci patrí v týchto dňoch filmárom, ktorí tam natáčajú pôvodnú rozprávku Vianočné želanie. V premiére ju RTVS odvysiela počas tohtoročných vianočných sviatkov.

Zdroj: DNA Production

​Prvá klapka padla 21. februára na hradbách romantického moravského hradu Bouzov, odkiaľ sa štáb presunul do Zuberca. Tam sa točia zimné a štedrovečerné scény z dediny, kde žije hlavný hrdina príbehu – nevidiaci kováč Martin, ktorého hrá Richard Autner. Ďalšie zábery budú počas roka vznikať aj na Červenom Kameni či v Adršpašských skalách

Zdroj: Richard Autner a Simona Kollárová, RTVS/DNA Production

​Réžie sa zhostil Peter Bebjak. Na svojom konte má množstvo úspešných a oceňovaných seriálov a filmov ako Čiara, Marhuľový ostrov či Čistič. „Rozprávka je krásny žáner, ktorý je pre celú rodinu. Po filmoch, ktoré som v poslednej dobe robil, alebo na nich pracujem, je príjemné robiť na príbehu, v ktorom dobro zvíťazí na zlom,“ konštatoval Peter Bebjak.

„Som rád, že po ročnej prestávke nakrúcame ďalšiu televíznu rozprávku so skutočne vianočným príbehom. Verím, že tak ako predchádzajúce naše rozprávky – Zázračný nos, Johankino tajomstvo a Láska na vlásku, poteší všetkých, nielen najmenších divákov a že pri nej strávia pekné Vianoce celé rodiny,“ uviedol programový riaditeľ televízie Tibor Búza.

V príbehu vystupujú rôzne zázračné bytosti, je v ňom veľa čarov, napätia, tajomstiev, a to všetko v magickej, poetickej atmosfére Vianoc, keď majú ľudia k sebe bližšie a keď sa plnia najtajnejšie želania. „Silnou stránkou a korením Vianočného želania je humor, ktorého nositeľmi sú veršujúci, stále hladný škriatok a nahluchlá tetuška ježibaba. Je to rozprávka s klasickými rozprávkovými motívmi, no netradičným hrdinom, ktorý ich posúva do celkom nových originálnych súvislostí,“ priblížila dramaturgička RTVS Halka Marčeková. Vianočné želanie vzniká v spolupráci RTVS a DNA Production.

Zdroj: Ján Gallovič a Simona Kollárová, RTVS/DNA Production

O čom je Vianočné želanie

Kráľ (Ján Gallovič) je ťažko chorý a jeho jediná dcéra, princezná Michaela (Simona Kollárová), sa dozvedá dávnu legendu o zázračnej korune kráľa Svaroga (Ondřej Vetchý), ktorá by mohla jej otca uzdraviť. Vydáva sa hľadať stratené kráľovstvo, po ceste však potrebuje podkuť koňa a nabrúsiť meč. Zastaví sa v dedine a vyhľadá kováča Martina, dobrosrdečného pracovitého mládenca, ktorý je však od narodenia slepý.

Keď sa princezná nevracia z nebezpečnej cesty, Martin sa vyberie za ňou. Sprevádza ho škriatok, ktorý mu za sladkú buchtu poskytne dobré rady a veselú spoločnosť. Napriek tomu, že Martin nevidí, dokáže si poradiť so všetkými prekážkami - so zákernou ježibabou (Csongor Kassai) aj so svojím najväčším protivníkom – mocným čarodejníkom Vlkanom, pôvodcom všetkého zla. Martinovi sa jeho slepota v rozhodujúcej chvíli paradoxne stane výhodou – zakliaty kráľ Svarog, odsúdený k večnej samote, ho nemôže zmeniť na kameň.

Martin poráža zlo a získava princeznú aj kráľovstvo nie napriek svojmu hendikepu, ale práve vďaka nemu. Klasický motív ľudovej rozprávky tak dostáva nový zaujímavý obsah.

Zdroj: Ján Gallovič, RTVS/DNA Production
Zdroj: DNA Production, herečka Simona Kollárová
Zdroj: DNA Production

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.