Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
21.03.2018, 21:40

Zuckerberg priznal chyby a sľúbil lepšiu ochranu dát užívateľov

Uviedol to vo svojom vôbec prvom verejnom komentári k afére.

Zuckerberg priznal chyby a sľúbil lepšiu ochranu dát užívateľov
Zdroj: Reuters

Šéf internetovej spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg dnes pripustil, že spoločnosť urobila chyby v kauze tajného získanie dát jej používateľov firmou Cambridge Analytica.

​​Najväčšia sociálna sieť sveta podľa neho zlepší ochranu osobných údajov a obmedzí k nim prístup aplikáciám iných spoločností. Zuckerberg to uviedol vo svojom vôbec prvom verejnom komentári k afére, ktorá otriasla dôverou klientov Facebooku a spôsobila pád cien akcií jeho firmy.

"Máme zodpovednosť za ochranu vašich dát a ak to nedokážeme, potom si nezaslúžime vám slúžiť," napísal Zuckerberg na svojom facebookovom profile. "Snažil som sa pochopiť, čo sa presne stalo, aby som sa uistil, že sa to nebude opakovať," dodal muž, ktorého na vysvetlenie kauzy vyzvali zákonodarcovia v USA či Británii.

​Podľa médií firma zaoberajúca sa využitím digitálnych dát na predvolebnej kampani tajne získala údaje o desiatkach miliónov užívateľov Facebooku, ktoré mohla v roku 2016 využiť aj pri spolupráci s volebným tímom Donalda Trumpa.

​K dátam jej dopomohol osobnostný kvíz vytvorený akademikom Aleksandrom Koganom, ktorý s ňou spolupracoval. Do jeho aplikácie sa zaregistrovalo okolo 300-tisíc užívateľov, pravidlá Facebooku ale do roku 2016 umožňovali aplikáciám voľný prístup aj k údajom o všetkých priateľov prihlásených osôb.

Zuckerberg dnes uviedol, že Facebook bude ďalej obmedzovať prístup aplikácií vytvorených mimo spoločnosti k údajom majiteľov účtov. Zároveň upozorní užívateľa na už existujúci nástroj, ktorý umožní ľuďom kontrolovať prístup programov k ich dátam.

​​Podrobnejšie vyjadrenie chystá šéf Facebooku v rozhovore s televíziou CNN, ktorý bude odvysielaný vo štvrtok nadránom SEČ.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.