Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
23.03.2018, 09:57

Internetom sa šíří výzva #DeleteFacebook. Zmazanie ale nestačí, aplikácia zbiera vaše dáta ďalej

Ukázalo sa, že aj po zmazaní účtu aplikácia ďalej zbiera dáta. Ich zber musí používateľ zakázať cez nastavenia telefónu.

Internetom sa šíří výzva #DeleteFacebook. Zmazanie ale nestačí, aplikácia zbiera vaše dáta ďalej
Zdroj: TASR

Spoločnosť Cambridge Analytica mala za pomoci ukradnutých osobných údajov používateľov Facebooku ovplyvňovať voľby v niekoľkých krajinách sveta vrátane Českej republiky. V súvislosti s týmto škandálom sa najväčšou sociálnou sieťou začala šíriť výzva #deleteFacebook, ktorá má zneistenie užívateľa prinútiť k zmazaniu jeho facebookového účtu.

K výzve za zmazanie účtu sa pridal napríklad aj spoluzakladateľ chatovacej aplikácie WhatsApp Brian Acton, ktorý firmu opustil na konci roka 2017. WhatsApp pritom Facebook odkúpil už v roku 2014. Acton bol tak niekoľko rokov fakticky zamestnancom Facebooku.

Ako však zistil spravodajský web Business Insider, ani zmazanie účtu nezaručuje kompletné odstránenie osobných údajov. Ukázalo sa navyše, že svojho bývalého používateľa Facebook ďalej sleduje a zhromažďuje informácie o jeho aktivite. Takto zozbierané dáta sú opäť využívané pre čo najpresnejšie zacielenie reklamy. Business Insider preto znovu vydal krátke video, ktoré po prvýkrát zverejnil už v lete roku 2016. V ňom ukazuje, ako možno na mobilných platformách iOS a Android zasielanie podobných údajov zakázať.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.