Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
04.04.2018, 08:00

Nech je svetlo. Režisér Evy Novej nakrútil psychologickú drámu o extrémizme

Hlavné úlohy stvárnili Milan Ondrík a Zuzana Konečná.

Nech je svetlo. Režisér Evy Novej nakrútil psychologickú drámu o extrémizme
Zdroj: RTVS

Psychologická dráma Nech je svetlo scenáristu a režiséra Marka Škopa, ktorý so svojím posledným filmom Eva Nová získal až dvadsať domácich a medzinárodných ocenení, hovorí o náraste xenofóbie a extrémizmu.

Štyridsiatnik Milan, slovenský gastarbeiter v Nemecku, zistí, že jeho šestnásťročný syn sa doma na Orave zaplietol s polovojenskými skupinami. Keď ho obvinia zo šikanovania a usmrtenia spolužiaka na učňovke, otec začne zisťovať pravdu o tom, čo sa stalo, pravdu o sebe samom, ale aj o ľuďoch okolo seba.

Zdroj: RTVS, Artileria

Postavu otca stvárňuje Milan Ondrík (Únos, Eva Nová) a jeho manželku Zuzana Konečná (seriály Odsúdené, Hotel). Vo filme tiež hrajú Daniel Fischer, Csongor Kassai, Marián a Marek Geišbergovci.

Filmovalo sa na dva zimné mesiace na Orave v obci Krušetnica a jej okolí, ktoré tvoria hlavné epicentrum príbehu. Úvodné scény vznikali pred nemeckým zámkom Hohenschwangau a jedna z finálnych scén filmu sa nakrúcala aj v priestoroch RTVS v Mlynskej doline. Technický sklad v budove RTVS si režisér vybral ako vhodný priestor pre policajnú kanceláriu, kam prídu vypovedať hlavné postavy príbehu.

Zdroj: RTVS, Artileria

„Je to príbeh bežného človeka, „človeka milión“, ktorému sa napriek jeho dobrým úmyslom a  všetkému, čo by chcel urobiť správne pre svoju rodinu, všetko pokazí,“ opísal film režisér Marko Škop.

Vyjadril nesmierne potešenie nad tým, že ponuku na hlavnú rolu prijal práve Milan Ondrík. „Je to úžasný herec a fantastický spolupracovník s obrovským množstvom energie,“ poznamenal na jeho adresu.

Podľa Milana Ondríka film poukazuje aj na otázku, ktorú si kladú mnohí na Slovensku – je lepšie zostať sedieť doma a žiť z podpory, alebo ísť pracovať mimo domova a rodina sa vám rozbíja? „Myslím si, že takto sa to deje u viacerých rodín,“ konštatoval.

Producentom filmu je Artileria, koproducentmi sú Negativ (CZ) a RTVS. Ako uviedol programový riaditeľ Tibor Búza, RTVS spolupracuje s Markom Škopom dlhodobo. „Máme za sebou úspešné projekty ako Eva Nová, ale aj celý rad dokumentárnych projektov, takže som veľmi rád, že je tu ďalší koprodukčný projekt práve s týmto tvorivým tímom. Scenár je vynikajúci a samotná téma viac ako aktuálna – hovorí o extrémizme, ktorý naberá na sile nielen v našej krajine.“

Premiéra filmu je naplánovaná na máj 2019.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.