Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
05.04.2018, 08:00

Cesta do nemožna. Animovaná dokudráma predstaví M. R. Štefánika

Autorský tím už má na konte animovaný dokument True Štúr.

Cesta do nemožna. Animovaná dokudráma predstaví M. R. Štefánika
Zdroj: Media Film

Budúci rok uplynie 100 rokov od smrti Milana Rastislava Štefánika (21.júla 1880 – 4. mája 1919). Príbeh našej významnej historickej osobnosti, ktorá výrazne prispela k vzniku Československej republiky, mapuje aj slovenská kinematografia a prinesie hneď dva celovečerné projekty.

Prvým je celovečerný film a televízna trilógia s názvom Generál, ktorý sa realizuje v širokej slovensko–česko–francúzsko–taliansko-ruskej koprodukcii. Výpravný projekt vzniká pod taktovkou francúzskeho režiséra Jérôma Cornuaua, produkčne ho zastrešuje spoločnosť JMB Film & TV Production. Viac o projekte si môžete prečítať v tomto článku:

Druhým pripravovaným projektom je Cesta do nemožna. Režisérom 80-minútovej animovanej dokudrámy je Noro Držiak, ktorý má na starosti aj animácie, autorom námetu a scenára je Michal Baláž, kameramanom Michael Kaboš. Autorský tím už spolu vytvoril pred tromi rokmi animovaný dokument True Štúr.

„Štefánik ma zaujal svojou vnútornou silou a odhodlaním ísť za vlastným cieľom. Mal sen, ktorý chcel naplniť,“ hovorí Noro Držiak, prečo si vybral dalšiu výraznú osobnosť slovenskej histórie.

Zdroj: Media Film

​​V snímke sa prelínanajú hrané a animované línie. Všetky scény sa nakrúcali v štúdiu pred zeleným pozadím a následne sa dokresľujú. Príbehom sprevádza filmár Otakar v podaní herca Petra Vaněka, ktorý se Štefánikem cestuje po celom svete a nakrúca o ňom dobový dokument.

Štefánik totiž ako prvý Slovák podnikol v roku 1910 cestu okolo sveta, šesťkrát zdolal Mont Blanc, kvôli astronomickému výskumu pôsobil aj v severnej Afrike, v Brazílii alebo na Tahiti.

Zdroj: Media Film

“Predstavme si, že nájdeme stratený časozberný filmový dokument z rokov 1904-1919, ktorý mapuje životné cesty a osudy generála Milana Rastislava Štefánika pohľadom jeho súčasníka, slovenského filmára Svetozára Hložníka. Štefánikov pozoruhodný osud, zachytený okom takmer všadeprítomnej kamery, dopovedáva biele miesta našej histórie,“ uvádzajú tvorcovia v anotácii novinky.

Zdroj: Media Film

​Štefánika stvárnil herec Tomáš Mischura (Vlci, Divoký Zapadákov, Svet podľa Evelyn), Jana Stryková (Ako sa zbaviť nevesty, Manžel na hodinu, Modrý kód) bude vo filme ako Louise Weiss hľadať odpoveď na otázku, kým bol M. R. Štefánik.

„Držíme sa historických udalostí. Mapujeme Štefánikov život od príchodu do Paríža až po jeho smrť,“ hovorí režisér. Názov snímky odkazuje na krátkometrážny film Cesta do nemožna, ktorý práve v roku 1904 nakrútil priekopník kinematografie Georges Méliés.

Celkový rozpočet diela je 735-tisíc eur, producentmi sú slovenská spoločnosť Media Film s českou Kabos Film & Media, koproducentmi sú Tobogang a RTVS. Projekt podporili Audiovizuálny fond, Ministerstvo kultúry a český Státní fond kinematografie. Dokument by mal mať priemiéru v kinách na začiatku budúceho roka, neskôr ho uvedie aj Slovenská televízia.

Zdroj: Media Film

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.