Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
13.04.2018, 13:59

Disney musí ponúknuť kúpu celej Sky, rozhodol britský regulátor

Zatiaľ nie je jasné, ako sa k dohode postavia americké regulačné orgány.

Disney musí ponúknuť kúpu celej Sky, rozhodol britský regulátor
Zdroj: REUTERS/Jacky Naegelen

Americká spoločnosť Walt Disney musí ponúknuť prevzatie celej britskej platenej televízie Sky, pokiaľ v nej získa od americkej 21st Century Fox 39 percentný podiel a ak spoločnosť Fox nebude môcť kúpiť celú Sky sama. Rozhodol o tom dnes britský protimonopolný úrad (CMA).

Spoločnosť Fox podnikateľa Ruperta Murdocha v televízii Sky už dlho vlastní 39 percent akcií a na jej úplnom prevzatí sa dohodla v decembri 2016. V januári však úrad CMA predbežne rozhodol, že keby sa akvizícia uskutočnila, Murdochova rodina by mala príliš veľký vplyv na britské spravodajstvo.

Fox stále čaká na súhlas regulačných úradov. Situáciu komplikuje zámer americkej zábavnej spoločnosti Walt Disney, ktorá má v pláne kúpiť väčšinu aktivít 21st Century Fox, vrátane podielu na televíziu Sky. Zatiaľ nie je ani jasné, ako sa k dohode postavia americké regulačné orgány.

Dnešné rozhodnutie znamená, že ak britská vláda chystané prevzatie Murdochovej Foxu zablokuje, Disney bude musieť akcionárom Sky predložiť rovnakú ponuku, ak sa stane vlastníkom aktív Foxu. To znamená 10,75 libier za akciu.

Spoločnosť Disney už skôr uviedla, že by od nej nemalo byť žiadané, aby urobila ponuku na celý Sky, úrad však rozhodol inak. Podľa analytikov oslovených agentúrou Reuters chce Disney zvláštnu výnimku, ktorá by jej poskytla väčšiu voľnosť ohľadom kúpy zvyšku Sky, ak by od Foxu kúpila 39 percentný podiel.

CME sa však domnieva, že získanie kontroly nad Sky môže byť považované za dôležitý cieľ pre získanie kontroly nad Foxom. Disney teda musí urobiť ponuku do 28 dní od nákupu aktív Foxu.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.