Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
27.04.2018, 12:50 Aktualizované dňa 27.04.2018 o 14:42

RTVS ukončuje spoluprácu s ďalšími externistami. Zamestnanci hovoria o normalizácii

RTVS zmeny odôvodňuje tým, že chce posilniť interné kapacity. Správu sme aktualizovali o vyjadrenie RTVS.

RTVS ukončuje spoluprácu s ďalšími externistami. Zamestnanci hovoria o normalizácii
Zdroj: TASR

Problémy v spravodajstve, ktoré už dlhšiu dobu riešia nespokojní zamestnanci s vedením, pokračujú. Redaktorka spravodajstva Zuzana Kovačič Hanzelová dnes zverejnila na Facebooku status, kde informuje o okamžitom ukončení spolupráce s tromi externými spolupracovníkmi spravodajstva RTVS. Očakáva aj prepustenie ďalších externých spolupracovníkov RTVS, najmä tých, ktorí sa podpísali pod otvorený list. Dôvodom personálnych zmien má byť posilnenie interných kapacít RTVS.

"V RTVS je normalizácia. Normálna tvrdá normalizácia. Možno sme to doteraz mierne komunikovali, možno sme stále chceli byť korektní a opatrní. Mali by ste ale vedieť pravdu," píše Kovačič Hanzelová vo svojom statuse. Svoju nespokojnosť so situáciou a praktikami v RTVS chceli redaktori s vedením riešiť. "Opakovane sme vyzývali manažment, aby s nami začal diskutovať," uvádza ďalej. Podľa jej slov na dohodnuté stretnutie Jaroslav Rezník neprišiel.

Aktualizácia: Vedenie RTVS sme požiadali o vyjadrenie, koľkých externých pracovníkov spravodajstva sa bude ukončenie spolupráce týkať a ako chce vedenie inštitúcie riešiť napätú situáciu. "Viacerým redaktorom skončila dohoda o externej spolupráci a vedenie spravodajstva sa rozhodlo, že ju k dnešnému dňu štyrom z nich nepredĺži. Interné manažérske rozhodnutia, ktoré súvisia so zabezpečením programovej služby v oblasti spravodajstva, RTVS komentovať nebude," uviedla pre Stratégie Erika Rusnáková, hovorkyňa RTVS.

Ukončenie spolupráce s redaktormi televíznej časti spravodajstva sa týkalo Jany Masárovej, ktorá sa venovala oblasti kultúry, Kristiána Čekovského a Matúša Baňoviča z domáceho spravodajstva a zahraničného redaktora Matúša Dávida.

RTVS len pred pár dňami ukončila spoluprácu s externým redaktorom Jánom Mečiarom, ktorý pre rozhlas pripravoval a moderoval dlhé roky reláciu Spektrum, v ktorej mapoval zaujímavosti zo sveta techniky. RTVS s ním ukončila spoluprácu k 8. aprílu. Do rozhlasu však mieri ako externý spolupracovník Gustáv Murín, ktorý bude pripravovať podklady pre relácie Euroskop a Spektrum na Rádiu Slovensko. Gustáv Murín spolupracoval s RTVS už pri tvorbe prvej časti Mafiánov. Mnohí ho dnes považujú za človeka s alternatívnymi a kontroverznými názormi.

Situácia v RTVS začala byť napätá v polovici marca po príchode Vahrama Chuguryana na post riaditeľa Sekcie spravodajstva a publicistiky. Situácia sa vyostrila po jeho odporúčaní, aby odznaky #AllForJan už redaktori nenosili vo vysielaní.

Vyhrotená situácia pokračovala ukončením pracovného pomeru so šéfeditorkou rozhlasového zahraničného spravodajstva RTVS Oľgou Bakovou. Na to 4. apríla napísali zamestnanci RTVS otvorený list, kde vyjadrili svoju nedôveru voči nadriadeným a atmosféru v spravodajstve označili za napätú.
Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník uviedol, že interné problémy chce vedenie riešiť na pôde RTVS, nie v médiách a za ich vznikom vidí radikálne mladé jadro spravodajstva.

Nasledoval odchod rozhlasovej reportérky Gabriely Kajtárovej, ktorá dala výpoveď po tom, ako sa podľa svojich slov stretávala zo strany vedenia s výčitkami, hrozbami a opakovanými výzvami na odchod.

Niektorí redaktori a moderátori reagovali na situáciu v RTVS ďalším otvoreným listom, v ktorom, naopak, nezdieľajú názor kritikov súčasného vedenia.

Situácia dospela do stavu, že reportérka Zuzana Kovačič Hanzelová spolu s ďalšími dvoma kolegami zakladá Spravodajské odbory v RTVS. Kovačič Hanzelová to oznámila 19. apríla v statuse na Facebooku s tým, že už majú desiatky prihlášok.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.