Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
02.05.2018, 19:23

JOJ dostala vysokú pokutu. Za film Päťdesiat odtieňov sivej

Televízia film nesprávne označila, aby ho mohla vysielať v skoršom čase.

JOJ dostala vysokú pokutu. Za film Päťdesiat odtieňov sivej
Zdroj: Universal Pictures

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) na svojom dnešnom zasadnutí udelila pokutu 8 000 eur televízii JOJ (vysielateľ MAC TV) za nesprávne označenie filmu Päťdesiat odtieňov sivej. Informovala o tom hovorkyňa RVR Lucia Michelčíková.

Filmový hit odvysielala televízia JOJ na začiatku novembra v prime time o 20:35. Aby ho mohla vysielať v tomto čase, označila ho ako nevhodný pre maloletých divákov do 15 rokov napriek tomu, že podľa rady "obsahoval obscénne vyjadrovanie, zobrazenie erotických pomôcok a scény spojené s prejavmi sexuálneho násilia alebo sexuálnymi deviáciami", pre ktoré mal byť označený ako nevhodný a neprístupný až do 18 rokov, ako ho uvádzali aj kiná. Vtedy by ho však mohla televízia vysielať až po 22:00 hod.

Druhou finančnou sankciou, ktorú Rada na svojom dnešnom zasadnutí udelila, bola pokuta 5 000 eur, rovnako pre televíziu JOJ. V tomto prípade prišlo k porušeniu zákona, ktoré sa týkalo technických požiadaviek na zvuk v súvislosti s vysielaní reklamných blokov dňa 28. októbra minulého roka v časoch cca 21:35 – 21:43 a 23:34 – 23:42 hod.

Televízia JOJ si v tomto roku odniesla už viacej finančných sankcií za nesprávne označenie vhodnosti svojich programov. Na začiatku februára jej udelila Rada vysokú pokutu 20-tisíc eur za program Aféry, ktorý vysielala v ranných hodinách. Inkriminované epizódy seriálu o manželstvách a rodinách, ktoré sa ocitli v kríze a hrozí im rozvod, označila ako nevhodné do 12 rokov, podľa regulátora však mali byť kvôli sexuálnym scénam, vulgárnemu a expresívnemu vyjadrovaniu označené ako nevhodné pre maloletých do 15 rokov. Vtedy by ich ale televízia mohla odvysielať až po 20:00 hodine večer. 

​Rovnakého prehrešku sa sa JOJ dopustila aj pri programe Rio, ktorý bol označený ako vhodný pre všetky vekové skupiny maloletých. Rada vo februári rozhodla, že obsahoval scény a výjavy, pre ktoré mal byť označený ako nevhodný pre vekovú skupinu maloletých do 7 rokov a JOJ udelila sankciu 1500 eur.

Sťažovateľ si takisto všimol, že upútavka na program Take me out, ktorú JOJ vysielala v septembri 2017, nebola označená rovnakým grafickým symbolom vekovej vhodnosti po celý čas jej trvania. Rada v marci rozhodla v tomto prípade o udelení sankcie 1000 eur.

 

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.