Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
03.05.2018, 17:10

Búrka v RTVS pokračuje. Spravodajské odbory spísali svoje požiadavky

Žiadajú aj obnovenie spolupráce so štyrmi externými redaktormi televíznej časti spravodajstva.

Búrka v RTVS pokračuje. Spravodajské odbory spísali svoje požiadavky
Zdroj: RTVS reprofo

Spravodajské odbory RTVS, ktoré zakladá Zuzana Kovačič Hanzelová, dnes na svojom facebooku uverejnili status s požiadavkami na vedenie RTVS.

Vyjadrujú v ňom nespokojnosť so súčasným stavom v redakcii spravodajstva a krokmi aktuálneho vedenia: „Konštatujeme, že za súčasný kritický stav v spravodajstve sú zodpovední Vahram Chuguryan, Petra Stano Maťašovská a Hana Lyons. Napriek opakovaným výzvam na upokojenie situácie zo strany zamestnancov robili kroky, ktoré napätie ďalej vyostrovali.“

Vo verejnoprávnej inštitúcii už pôsobí šesť odborových organizácií. Spravodajské odbory RTVS sa ako siedma odborová organizácia zaregistrovala na Ministerstve vnútra 10. apríla 2018.

Riaditeľa Jaroslava Rezníka žiadajú o stretnutie a prerokovanie svojich návrhov a požiadaviek. Požadujú opätovné predĺženie zmluvy s redaktormi Matúšom Dávidom, Kristiánom Čekovským, Janou Masárovou a Matúšom Baňovičom, ktorým nebola v piatok 27. apríla predĺžená zmluva. Zároveň chcú stanoviť jasné podmienky pre externých spolupracovníkov.

Zástupcovia spravodajských odborov chcú vopred prerokovať s vedením pripravované ukončenia pracovných pomerov. Rovnako žiadajú, aby boli prítomní na výberových konaniach na vedúce pozície, s možnosťou vyjadrenia sa k spôsobilosti kandidátov.  

Vedenie RTVS sme požiadali o stanovisko k uvedeným požiadavkám a Spravodajské odbory RTVS sme požiadali o uvedenie mien členov prípravného výboru a tiež o informáciu, kto bude odbory reprezentovať na stretnutiach s vedením RTVS. Správu budeme aktualizovať.

Situácia v RTVS začala byť napätá v polovici marca po príchode Vahrama Chuguryana na post riaditeľa Sekcie spravodajstva a publicistiky. Situácia sa vyostrila po jeho odporúčaní, aby odznaky #AllForJan už redaktori nenosili vo vysielaní.

Vyhrotená situácia pokračovala ukončením pracovného pomeru so šéfeditorkou rozhlasového zahraničného spravodajstva RTVS Oľgou Bakovou. Na to 4. apríla napísali zamestnanci RTVS otvorený list, kde vyjadrili svoju nedôveru voči nadriadeným a atmosféru v spravodajstve označili za napätú.
Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník uviedol, že interné problémy chce vedenie riešiť na pôde RTVS, nie v médiách a za ich vznikom vidí radikálne mladé jadro spravodajstva.

Nasledoval odchod rozhlasovej reportérky Gabriely Kajtárovej, ktorá dala výpoveď po tom, ako sa podľa svojich slov stretávala zo strany vedenia s výčitkami, hrozbami a opakovanými výzvami na odchod.

Niektorí redaktori a moderátori reagovali na situáciu v RTVS ďalším otvoreným listom, v ktorom, naopak, nezdieľajú názor kritikov súčasného vedenia.

Situácia dospela do stavu, že reportérka Zuzana Kovačič Hanzelová spolu s ďalšími dvoma kolegami zakladá Spravodajské odbory v RTVS. Kovačič Hanzelová to oznámila 19. apríla v statuse na Facebooku s tým, že už majú desiatky prihlášok. Situácia sa vyhrotila v piatok 27. apríla, kedy RTVS ukončila spoluprácu so štyrmi externými spolupracovníkmi spravodajstva. 

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.