Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
11.06.2018, 10:00

Pred súdom stojí najmenej 66 novinárov a vydavateľov

Vyplýva to z prieskumu Slovenského syndikátu novinárov na krajských a okresných súdoch.

justícia, právo
Zdroj: Reuters

Na krajských a okresných súdoch sa vedie najmenej 66 súdnych konaní voči vydavateľom alebo priamo novinárom. Vyplýva to z prieskumu Slovenského syndikátu novinárov (SSN) na krajských a okresných súdoch. "Na základe zisteného stavu syndikát ponúkne podporu všetkým novinárom stojacim pred súdom," informoval TASR projektový manažér SSN Jozef Tinka. Syndikát tiež podľa jeho slov pripravuje rokovanie s ministerkou kultúry.

Podľa syndikátu by novinárov mali v prvom rade súdiť novinári prostredníctvom samoregulačných inštitúcií. Na Slovensku je to Tlačová a digitálna rada Slovenskej republiky, Rada pre vysielanie a retransmisiu a Rada RTVS. Na rokovaní s ministerkou kultúry chce preto syndikát predstaviť koncept mediálneho zákonníka, ktorý má definovať, kto je novinár a kto je subjektom ochrany slobody tlače a spoločensky zodpovedného výkonu tohto povolania.

Najviac sporov voči "Pluske" a Trendu

Výsledky prieskumu ukazujú, že najviac sporov sa vedie voči novinárom, ktorí pracujú pre New&Media Holding, vydavateľa denníka Plus jeden deň a týždenníkov Plus 7 dní a Trend. Spolu 25, takmer 39 percent zo všetkých súdnych sporov proti redakciám na Slovensku.

Novinárov súdia celkom na deviatich okresných súdoch a dvoch krajských súdoch, najviac na súdoch Bratislava V a Košice II. Najvyššie požadované odškodnenie predstavuje 66-tisíc eur.

Prieťahy v súdnom konaní

Typickým javom je podľa syndikátu zdĺhavé konanie. Takmer polovica z aktuálne prebiehajúcich súdov proti novinárom trvá aj niekoľko rokov. Až v 43,7 percenta prípadov ide podľa Ústavného súdu SR o zbytočné súdne prieťahy. Napríklad v Michalovciach súd nedospel ku konečnému verdiktu ani po 17 rokoch, v Partizánskom ani po 16 rokoch. V Košiciach trvá sedem až desať rokov sedem súdnych konaní proti novinárom.

SSN vykonal prieskum na ôsmich krajských súdoch a 53 okresných súdoch. Pýtal sa na doposiaľ neukončené civilné a trestné konania. Na otázky zodpovedali všetky krajské súdy a 48 okresných súdov. Neodpovedali okresné súdy v Bardejove, Bratislave II, Bratislave III, Ružomberku a Žiari nad Hronom, napriek tomu, že ide o ich zákonnú povinnosť.

Syndikát novinárov má zákonnú možnosť vstúpiť do súdneho konania (§ 95 ods. 2 Civilného sporového poriadku) ako osobitný subjekt na strane žalovaného. "Na základe zisteného stavu syndikát ponúkne podporu všetkým novinárom stojacim pred súdom a posúdi petit žalôb z hľadiska precedenčného práva Európskeho súdu pre ľudské práva, ktoré vymedzujú pravidlá uplatňovania slobody prejavu v médiách," uviedol Tinka.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.