Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
20.06.2018, 21:20

Rada udelila vysoké sankcie. Takmer 19-tisíc eurami pokutovala JOJ

Zákon porušila aj RTVS. Dostala pokutu 5-tisíc eur.

Rada udelila vysoké sankcie. Takmer 19-tisíc eurami pokutovala JOJ
Zdroj: TV JOJ

Za označovanie programov nesprávnymi piktogramami o vhodnosti pre rôzne vekové skupiny maloletých divákov pokutuje Rada pre vysielanie a retransmisiu televízie pravidelne vysokými sankciami.

Tentokrát uložila televíziám JOJ, Plus a Wau patriacim do JOJ Group tri pokuty v celkovej výške 18 638 eur. Vysokú sankciu vo výške 5000 eur dostala aj RTVS.

Smrtonosná pasca pre JOJ

Prvú pokutu 7 000 eur dostali televízie JOJ a Plus. Tie v odvysielaných filmoch viackrát porušili zákon o ochrane maloletých tým, že neoznačili program vhodným piktogramom.

Prvý z nich - Smrtonosná pasca 4.0, televízia označila ako nevhodný pre maloletých divákov do 12 rokov, napriek tomu, že obsahoval vulgárne a expresívne vyjadrovanie a detailné a naturalistické zobrazenie násilných aktov, pre ktoré mal byť podľa Rady klasifikovaný ako nevhodný pre maloletých divákov do 15 rokov.

Film odvysielala JOJ 18. decembra minulého roka o 20:30. Ak by ho však označila „15 v krúžku“, mohla by ho podľa zákona vysielať až po 22:00.

Rovnaké porušenie zákona nastalo aj v dňoch 5. januára o 20:30 a o dva dni neskôr o 14:30 pri druhom filme Smrtonosná pasca: Opäť v akcii. Televízia ho označila tiež nesprávne - ako nevhodný pre maloletých divákov len do 12 rokov.

Zdroj: TV JOJ

Druhú pokutu vo výške 6 638 eur dostala TV JOJ za upútavku na program Život je boj znázorňujúcu násilné scény, ktorú odvysielala 28. januára o 14:36.

Tretiu pokutu vo výške 5 000 eur dostala televízia Wau za porušenie zákona týkajúceho sa technických požiadaviek na zvuk.

Upútavkám v RTVS chýbali piktogramy

Pokutu 5 000 eur uložila Rada aj Rozhlasu a televízii Slovenska. Jednotka mala porušiť zákon o ochrane maloletých v súvislosti s viacerými odvysielanými upútavkami.

RTVS nakrúca spolu s Českou televíziou trinásťdielny kriminálny seriál Inšpektor Max s Jurajom Kukurom v úlohe svojrázneho inšpektora Zoltána Maxa. Jeho neskúseného parťáka Filipa si zahrá Robert Hájek. Autorom námetu je Juraj Kukura spolu s Ivanom Hubačom, réžisérom je Jiří Chlumský.
Zdroj: RTVS

Pri upútavkach na programy Inšpektor Max, Sváko Ragan, Kohút na víne 2 Silná zostava, ktoré vysielala 14. januára o 19:50, totiž nezabezpečila ich označenie grafickým symbolom vekovej vhodnosti v pravom alebo ľavom hornom rohu televíznej obrazovky po celý čas ich trvania.

Drahé piktogramy aj pre TV Doma

Za rovnaké prehrešky dostala pred mesiacom vysokú pokutu 10 000 eur aj televízia Doma patriaca do skupiny Markíza. Mexickú telenovelu Tri sestry, vysielanú minulý rok 8. decembra, označila ako nevhodnú pre maloletých divákov do 12 rokov.

Zdroj: TV Markíza

​Program podľa Rady obsahoval scény zobrazujúce násilie na živých bytostiach, najmä zobrazenie krutého ubližovania alebo krutej násilnej smrti človeka bez pocitov ľútosti, ako aj vulgárne vyjadrovanie, pre ktoré mal byť označený piktogramom "15 v krúžku" a vysielaný až po 22:00.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.