Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
25.06.2018, 13:16

August 1968: RTVS uvedie dokumenty Dubček, Válek aj Okupácia

50 rokov od okupácie Česko-Slovenska si pripomenie RTVS viacerými dokumentami.

August 1968: RTVS uvedie dokumenty Dubček, Válek aj Okupácia
Zdroj: YouTube

RTVS si vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Česko-Slovenska pripomenie viacerými premiérami dokumentov.

Jednotka odvysiela 21. augusta televíznu premiéru dokudrámy Dubček, ktorá bola uvedená do kín tento rok, nasledovať bude film Eštebák.

Dvojka si okupáciu pripomenie viacerými premiérami dokumentov, ale aj letným špeciálom diskusnej relácie o histórii SK DEJINY (s moderátorom Ľubomírom Bajaníkom), ktorá sa bude každý štvrtok od 9. augusta venovať v štyroch epizódach práve téme okupácie.

Dvojka uvedie dve hodinové epizódy dokumentárneho filmu Válek, ktorý skúma básnikovu osobnosť v celospoločenskom kontexte. Snímka sa sústreďuje predovšetkým na dobové a historické súvislosti a okolnosti, ktoré formovali jeho kľúčové životné rozhodnutia. Miroslav Válek napísal svoje zásadné básnické dielo predtým, ako vstúpil do aktívnej politiky, teda pred rokom 1969, kedy sa stal ministrom kultúry Slovenskej socialistickej republiky. 

Dokumentárna séria Okupácia o auguste roku 1968 vychádza zo subjektívnych pohľadov na to, ako vojaci zo „spriatelených“ armád vnímali okupáciu ČSSR a svoje úlohy. Prinesie pohľady vojakov rôznych národností a šarží, od tých obyčajných „pešiakov“, ktorí len plnili rozkazy, až po tých najvyšších, ktorí plánovali stratégiu. S cieľom získať čo najrôznorodejší pohľad na túto komplikovanú tému bolo vybratých päť režisérov z piatich krajín bývalej varšavskej zmluvy, ktoré sa podieľali na okupácii ČSSR. Dvojka prinesie päť 30-minútových epizód.

21. august 1968 je zlomovou udalosťou dejín, ktorá ovplyvnila život mnohým ľuďom. Čo robili? Boli na rybách? V letnom tábore? Dokumentárny film Spýtaj sa vašich: 68 je ilustrovaná oral history k udalostiam, ktoré sa v tento deň odohrali. Cez pohľad „obyčajných ľudí“, ktorí majú na tento deň silnú spomienku, sú udalosti z učebníc dejepisu zasadené do kontextu obyvateľov našej krajiny.

Film bude hlavnou časťou širšieho projektu, on-line pamätníka venovaného tejto udalosti s názvom Spýtaj sa vašich. Bude to interaktívny verejný archív, kde môžu užívatelia po vzhliadnutí filmu pridávať vlastné spomienky (alebo spomienky svojich príbuzných) v podobe textu, videa alebo fotografií. 

Ďalším z projektov k výročiu okupácie je 50-minútový dokument Môj neznámy vojak. Film o doteraz nespracovanom fenoméne samovrážd okupantov približuje prvýkrát odkryté príbehy zúfalých vojakov, ktorí si radšej vzali život, ako by žili s pocitom viny. Vojaci, ktorých na poslednú chvíľu povolali rozkazom, nepoznali cieľ svojej misie. Vojaci, ktorí sa snažili vyrovnať s hroznými následkami svojich činov. Vojaci, ktorí participovať museli a udalosti nemohli ovplyvniť, ktorí boli vykonávateľmi cudzej vôle.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.