Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
05.07.2018, 07:00

V lete prídu do kín dva slovenské filmy. Jeden z minulosti a druhý z budúcnosti

Novinky Jan Palach a Dôverný nepriateľ budú mať premiéru v auguste.

V lete prídu do kín dva slovenské filmy. Jeden z minulosti a druhý z budúcnosti
Zdroj: ARINA

V auguste budú mať v kinách dve nové slovenské snímky, ktoré vznikli v česko-slovenskej koprodukcii. Jeden sa vracia do obdobia pred 50-timi rokmi, keď do Česko-Slovenska vtrhli vojská Varšavskej zmluvy, druhý rozpráva o smart technológiách, ktoré prestávajú slúžiť ľuďom a stávajú sa pre nich hrozbou.

Meno, ktoré pozná každý

V auguste minulého roka zaplnili centrum Prahy ruské tanky. Kvôli dramatickým okamžikom bol uzavretý priestor pred pražským Rudolfínom a doprava bola obmedzená. Nakrúcali sa tam totiž scény z česko-slovenského filmu Jan Palach. V nich sa 21. augusta 1968 pokúšal hlavný hrdina vysvetliť vojakom, že okupujú krajinu, ktorej prezident bojoval na východnom fronte proti Hitlerovi.

Film sleduje postupné rozhodovanie mladého študenta až k činu, ktorým sa snažil prebudiť rezignovaný národ. Nakrúcalo sa aj pred Filozofickou fakultou, kde Palach študoval, na námestí, ktoré dnes nesie jeho meno. Film rozpráva príbeh posledných mesiacov Palachovho života, ukazuje cestu, na ktorej sa z milujúceho syna, oddaného priateľa a citlivého študenta filozofie stala „pochodeň číslo 1“. Horiaca postava Palacha bežiaca k soche svätého Václava film uzatvára.

Film režiséra Roberta Sedláčka podľa scenára Evy Kantůrkovej bude mať v kinách premiéru 30. augusta. Titulnú rolu Jana Palacha, ktorý mal vtedy dvadsať rokov, hrá Viktor Zavadil. V ďalších rolách sa predstavia Zuzana Bydžovská, Denisa Barešová, Kristína Kanátová, Michal Balcar, Karel Jirák a Jan Vondráček. Snímka vznikla v česko-slovenskej koprodukcii s podporou RTVS a Českej televízie.

On, ona a dom

Druhou letnou novinkou, ktorá vznikla rovnako v česko-slovenskej koprodukcii, je triler Dôverný nepriateľ. Vykresľuje príbeh mladých manželov, ktorí sa odsťahujú z Bratislavy do Tatier, aby na samote odrezaní od sveta otestovali prototyp inteligentného domu. Idylka dokonalého života sa však čoskoro mení na nočnú moru a holý boj o život.

Film postaví diváka pred otázku, kde sa vlastne končí nebezpečne tenká hranica, za ktorou mu umelá inteligencia prestáva byť sluhom a začína byť pre neho hrozbou. Inteligentný dom v úlohe dokonalého spoločníka, naprogramovaný tak, aby sa staral o svoju majiteľku a splnil všetky jej túžby a potreby, sa nečakane obráti proti vlastnému stvoriteľovi. Námet na vznik filmu má korene v skutočnom príbehu. 

Dôverný nepriateľ sa nakrúcal od 5. októbra 2016 do 15. novembra 2017 v Bratislave, v Prahe a na Spišskej Magure. Pod réžiou a scenárom je podpísaný český tvorca Karel Janák, ktorý má na konte réžiu minuloročnej komédie Cuky Luky Film. Autorom námetu a spoluscenáristom filmu je Ľubomír Slivka.

Hlavných hrdinov stvárnila herecká dvojica Gabriela Marcinková a Vojtěch Dyk, v ďalších úlohách sa predstavia aj Zuzana Porubjaková, Ondřej Malý, Ady Hajdu a Roman Luknár. O hudbu k filmu sa postaral skladateľ a producent Ondřej Gregor Brzobohatý. Titulnú pieseň k filmu s názvom Try naspievala Ema Drobná, pochádza z jej debutového albumu You Should Know. 

Novinka sa predstavila na filmovom festivale ART Film Fest v Košiciach, premiéru v kinách bude mať 16. augusta.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.