Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
09.07.2018, 20:40

Vogue bude vychádzať aj na Slovensku. Česká mutácia módnej biblie bude dostupná od augusta

Predstaví aj tvorbu českých a slovenských módnych návrhárov a umelcov.

Vogue bude vychádzať aj na Slovensku. Česká mutácia módnej biblie  bude dostupná od augusta
Zdroj: Vogue.com

Prvé číslo českej mutácie časopisu Vogue vyjde 17. augusta. Od toho istého dňa bude pre verejnosť otvorená v pražskom Umeleckopriemyselnom múzeu výstava nazvaná Prvé vydanie Vogue Czechoslovakia.

Mesačník bude v češtine k dispozícii aj na Slovensku. Česká mutácia bude 24. národnou verziou magazínu, ktorý začal vychádzať už koncom 19. storočia. V módnej brandži je považovaný za najvplyvnejší módny časopis.

"Chceme v prvom čísle akcentovať českú módu, históriu českej módy, preto bude vydanie sprevádzať výstava v Umeleckopriemyselnom múzeu," povedala Šárka Pleslová, ktorá v českej edícii povedie PR oddelenie. Pripomenula, že zatiaľ posledným lifestylovým časopisom podobného typu, ktorý v ČR začal vychádzať, bola Marie Claire a bolo to pred desiatimi rokmi.

Zdroj: Mario Testino/Vogue

​Webová stránka českého vydania potvrdzuje, že časopis povedie niekdajšia šéfredaktorka českej Elle Andrea Běhounková. Licenciu pre českú mutáciu získala spoločnosť V24 Media, ktorú založili Michaela Seewald a Fabrice Biundo. Časopis Vogue budú vydávať v spolupráci s vydavateľstvom Condé Nast.

"Mojou predstavou je, že Vogue Česko a Slovensko poskytne priestor miestnym módnym návrhárom a umelcom, aby mohli predstaviť svoj jedinečný štýl a prístup, ktorý je odrazom súčasnej českej a slovenskej kultúry," uviedla Michaela Seewald.

Zdroj: Vogue

Viac než storočná história

Vogue založil Arthur Baldwin v roku 1892 ako týždenník pre newyorskú spoločenskú smotánku. Prinášal správy zo spoločnosti, písal o životnom štýle vyšších tried a zoznamoval čitateľov a čitateľky s etiketou. Nechýbali recenzie kníh, divadelných hier a koncertov.

V roku 1909, po jeho smrti, kúpil Vogue americký obchodník Condé Montrose Nast, zakladateľ vydavateľstva Condé Nast a o rok neskôr ho začal vydávať aj v Európe.

Na obálke Vogue s modelkou Gigi Hadid.
Zdroj: Instagram/Lorenz Valentino

​V roku 1932 mal Vogue ako prvý magazín na obálke farebnú fotku. V 60. rokoch Vogue predstavil úplne iný vzhľad modeliek - plné tvary vystriedal veľmi štíhly až androgýnny zjav. V auguste 1974 sa na obálke Vogue vôbec prvýkrát objavila afroamerická modelka.

Od roku 1988 je šéfredaktorkou americkej verzie Anna Wintour, dnes jedna z najvplyvnejších postáv módneho priemyslu.

Na prehliadke nechýbala ani ikonická Anna Wintour. Snímka

​Kým v 60. rokoch propagoval Vogue chudé modelky, pred niekoľkými rokmi sa Vogue pridal k ďalším časopisom a deklaroval, že končí s príliš mladými a príliš štíhlymi modelkami. Zdravie modeliek a predovšetkým potom ich hmotnosť sa stali predmetom mnohých diskusií, najmä po smrti dvoch modeliek v rokoch 2006 až 2007, ktorú pravdepodobne spôsobila porucha príjmu potravy. Odpovedať na otázku, kedy už je modelka príliš chudá, si ale trúfne len málokto.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.