Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
12.07.2018, 10:33

Bitka o britskú Sky pokračuje. Comcast zvýšil ponuku, na ťahu je opäť Murdoch

Kúpu platenej televízie Sky prirovnávajú v zahraničí ku kráľovskému klenotu.

Bitka o britskú Sky pokračuje. Comcast zvýšil ponuku, na ťahu je opäť Murdoch
Zdroj: Sky

Len pred niekoľkými hodinami sme písali o tom, že americká mediálna spoločnosť spoločnosť 21st Century Fox podnikateľa Ruperta Murdocha si zaistila kúpu britskej platenej televízie Sky, keď zvýšila svoju ponuku na 24,5 miliardy libier. Fox takto zvýšil ponuku na 14 libier na akciu z pôvodných 10,75 libry na akciu. Comcast ponúkal za jednu akciu 12,5 libry. 

Len pár hodín po ponuke Foxu, prišla nová ponuka zo strany americkej spoločnosti Comcast, ktorá ponuku Foxu zvýšila na sumu 14,75 libry na akciu. Celkovo tak spoločnosť Comcast ponúkla za Sky 26 miliárd libier.

Britská spoločnosť Sky je zaujímavá preto, že je lídrom v pay-TV službe v Británii, ale aj v ďalších regiónoch Európy, najmä Taliansku a Nemecku. Podľa šéfa Walt Disney Company Boba Igera je spoločnosť Sky "kráľovský klenot", vyjadril sa tak ešte minulý rok pre Bloomberg TV.  S 22,5 milióna zákazníkov je zaujímavá aj preto, že môže byť konkurenčnou protiváhou voči spoločnostiam Netflix a Amazon, ktoré si v Európe čím ďalej tým viac zvyšujú svoju pozíciu na trhu. 

Súboj o kúpu Sky trvá už niekoľko rokov. Murdochova spoločnosť Fox sa snažila o kúpu minoritných akcií spoločnosti Sky ešte v roku 2011. Bolo to v čase, kedy Murdoch a jeho spoločnosť News Corporation bojovala v Británii s veľkou kauzou týkajúcou sa odpočúvania telefónov a podplácania polície za účelom získania informácií o politikoch, celebritách ako aj o britskej kráľovskej rodine. Novinári spoločnosti takto získavali informácie ešte v rokoch 2005 - 2011.

V roku 2016 sa Murdoch snažil o získanie majoritného podielu v spoločnosti Sky, jeho ponuka bola podľa viacerých britských médií zadržiavaná z dôvodu získania príliš veľkej moci nad britskými médiami.

Na celej potenciálnej kúpe je zaujímavé ešte aj to, že o Murdochovu spoločnosť má záujem aj americká spoločnosť The Walt Disney Company, ktorá okrem získania podielov v Murdochovej spoločnosti prejavila v tomto roku záujem a získanie minoritného podielu v spoločnosti Sky.

Niektoré britské médiá predpokladajú, že predaj spoločnosti Sky by sa mal uzavrieť do októbra tohto roka.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.