Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
21.07.2018, 20:25

"Žiadny politik tieto trenky nespáli." V Londýne si pripomínajú akciu na Pražskom hrade

Veľké červené trenky na londýnskej galérii odkazujú na akciu Ztohoven proti Zemanovi.

"Žiadny politik tieto trenky nespáli." V Londýne si pripomínajú akciu na Pražskom hrade
Zdroj: redgalleryldn.com

Obrie červené trenírky odkazujúce na politický happening skupiny Ztohoven na Pražskom hrade v roku 2015 vyvesila na svojej budove londýnska galéria Red Gallery. "Žiadny politik tieto trenky nespáli," sprevádza galéria exponát komentárom s pripomienkou júnového aktu, pri ktorom prezident Miloš Zeman nechal na Pražskom hrade trenírky spáliť.

Zdroj: Facebook Ztohoven
Zdroj: Twitter/Ovčáček

​Skupina Ztohoven sa pred tromi rokmi v preoblečení za kominárov vyšplhala na strechu Pražského hradu a vymenila prezidentskú štandardu za červené trenky. Svojou akciou chcela protestovať proti správaniu Zemana ako prezidenta. Červené trenírky sa potom stali symbolom odporu proti Zemanovi. Súd členom Ztohoven uložil podmienku.

Zdroj: redgalleryldn.com

​Londýnska galéria českého prezidenta označuje za politika, ktorý používa populistickú rétoriku ako americký prezident Donald Trump alebo britský protieurópsky politik Nigel Farage.

"Je známy pre svoju proruskú a pročínsku orientáciu Českej republiky, ktorá neodráža priania občanov," píše sa o Zemanovi na webe galérie.

"Londýn bol sídlom českej exilovej vlády za druhej svetovej vojny a väčšina akcií odporu proti nacistickému režimu pochádza odtiaľ. Bola to jasná voľba vziať červené trenky do Londýna, aby sme ukázali našu veľkú podporu českej avantgarde a globálnemu politickému aktivizmu," uvádza galéria.

Za solidaritu skupina Ztohoven poďakovala galérii na svojom facebookovom účte. "Nehorľavé trenky? Príbeh pokračuje v Londýne. Ďakujeme za všetko Red Gallery!" odkazuje do Londýna.

Reakcia sa dnes objavila i na Twitteri Zemanovho hovorcu Jiřího Ovčáčka. "Červené trenky nie sú symbolom populizmu. Sú vlajkou nenávistných 'liberálov', ich novodobou červenou zástavou ideológie totalitarismu a neslobody!" napísal Ovčáček.

Vyvesenie treniek je poslednou akciou galérie, ktorá na konci júla svoj komunitný projekt v londýnskej štvrti Shoreditch po ôsmich rokoch uzatvára.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.