Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
28.07.2018, 12:33

Disney spravilo jednu z najväčších akvizícií v histórii zábavného priemyslu

Kúpi väčšinu 21st Century Fox, akcionári oboch firiem schválili prevzatie.

Disney spravilo jednu z najväčších akvizícií v histórii zábavného priemyslu
Zdroj: REUTERS/Jacky Naegelen

Akcionári 21st Century Fox a Walt Disney schválili dohodu, ktorá umožní Disney prevziať väčšinu aktív firmy Ruperta Murdocha za 71,3 miliardy USD (61,3 miliardy eur).

Separátne zhromaždenia akcionárov, ktoré sa konali v piatok, boli jednými z posledných krokov na ceste k schváleniu mediálnej megafúzie, ktorú už odobrili protimonopolné úrady v USA. Disney by mal získať filmové a televízne aktíva Foxu, vrátane 39-percentného podielu v prevádzkovateľovi platenej televízie Sky.

Spoločnosť v rámci transakcie získa napríklad práva na filmy Avatar a X-Men či televízny seriál Simpsonovci. Podľa denníka Finacial Times ide o jednu z najväčších akvizícií v histórii zábavného priemyslu.

Disney dúfa, že vďaka prevzatiu ďalších mediálnych aktív bude lepšie konkurovať streamovacím rivalom, ako je Netflix alebo Amazon. Prevzatie aktivít Foxu je kľúčové pre plán spoločnosti Disney spustiť v budúcom roku vlastnú službu pre streamovanie filmov a televíznych relácií. 

Koncern Disney sa dohodol s 21st Century Fox už v decembri, že prevezme väčšinu filmových a televíznych operácií spoločnosti. Neskôr však do hry vstúpil americký káblový gigant Comcast, ktorý približne pred týždňom oznámil, že sa vzdáva boja o firmu Ruperta Murdocha.

Firma bola minulý mesiac nútená svoju ponuku na aktivity Foxu zvýšiť, pretože najväčší americký prevádzkovateľ káblovej televízie Comcast podal konkurenčný návrh na prevzatie za 66 miliárd dolárov. Po zvýšení ponuky firmy Disney sa však Comcast z boja o aktivity Foxu stiahol.

Plán spoločnosti Disney na kúpu aktivít Foxu koncom júna schválili americkí regulátori. Firma sa ale musela zaviazať, že predá 22 regionálnych športových sietí Foxu.

Mediálny magnát Murdoch si ponechá len svoju spravodajskú vlajkovú loď Fox News a športovú stanicu. Obe televízie sa oddelia od zvyšku spoločnosti do novej firmy.

Disney prevezme legendárne filmové štúdio 20th Century Fox, rovnako ako rôzne televízne stanice Foxu a k tomu ešte atraktívne podiely.

Disney si prevzatím aktivít Foxu upevní pozíciu najväčšej mediálnej spoločnosti na svete. Firma už v minulosti kúpila napríklad výrobca animovaných filmov Pixar Animation Studios, filmovú a nakladateľskou spoločnosť Marvel Entertainment či filmové štúdio Lucasfilm.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.