Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
07.08.2018, 13:45

Film Tlmočník bude bojovať za Slovensko o Oscara

Ako národného reprezentanta ho vybrala Slovenská filmová a televízna akadémia spomedzi 12 domácich titulov.

Film Tlmočník bude bojovať za Slovensko o Oscara
Zdroj: Garfield Film

Film Tlmočník režiséra Martina Šulíka sa bude uchádzať o sošku svetoznámeho Oscara. Do boja o cenu americkej filmovej akadémie v kategórii Najlepší cudzojazyčný film ho za Slovensko ako národného reprezentanta vybrala Slovenská filmová a televízna akadémia spomedzi 12 domácich titulov, medzi ktorými boli aj filmy Ťažká duša, Dubček, Mečiar, DOGG či novinka Dôverný nepriateľ, ktorá bude mať premiéru 16. augusta.

Tlmočníka ešte stále možno vidieť aj v slovenských kinách a na základe tejto správy sa ho distribútor rozhodol opäť dostať do programu kín. Tlmočník má na svojom konte doteraz vyše 16 000 divákov a našu kinematografiu bude rovnako reprezentovať v súťaži o Európske filmové ceny.

Roadmovie Tlmočník o putovaní nesúrodej dvojice svojráznych mužov nakrútil režisér Martin Šulík podľa scenára Mareka Leščáka. V hlavných postavách sa zaskveli Jiří Menzel a rakúsky herec Peter Simonischek. Okrem ústrednej hereckej dvojice sa v ňom predstavili aj Zuzana Mauréry, Attila Mokos, či známa internetová komička Evelyn alias Eva Kramerová. 

​Obaja hlavní predstavitelia už pritom majú s Oscarom veľmi živé skúsenosti. Jiří Menzel získal slávnu sošku už v roku 1968, ako 29-ročný, za réžiu filmu Ostro sledované vlaky a v roku 1986 sa s komédiou Vesnička má středisková dostal opäť do finále medzi 5 nominovaných najlepších zahraničných filmov.

Jeho rakúsky kolega Peter Simonischek sa na udeľovaní Oscarov osobne zúčastnil len nedávno, v roku 2017, kedy sa do finálnej päťky prebojovala nemecká komédia Toni Erdmann, v ktorej exceloval. Nominácia Tlmočníka za Slovensko ho preto veľmi potešila a ako poznamenal, je to veľmi pekný darček k jeho narodeninám, ktoré oslávil 6. augusta.

„Myslím, že Tlmočník môže mimoriadne zaujať tú časť amerického obecenstva, ktorá obľubuje náročnejšie filmy. Dúfam, že sa dostane aspoň do predvýberu 9 filmov, ktoré americká filmová akadémia ohlási v novembri,“ konštatuje producent Rudolf Biermann aj na základe čerstvého ocenenia spoza oceánu, keď Tlmočník získal cenu filmových kritikov na Festivale židovských filmov v San Franciscu.

Tlmočník vznikol v slovensko-česko-rakúskej produkcii spoločností Titanic Martina Šulíka, IN Film Rudolfa Biermanna a Coop99 Filmproduction Bruna Wagnera. Koproducentami sú RTVS a Česká televize. Film vznikol v spolupráci s ORF. Projekt podporili slovenský Audiovizuálny fond a český Státní fond kinematografie, Film Fonds Wien a Film Institut. V slovenských kinách ho distribuuje spoločnosť GARFIELD FILM. Svetovú premiéru mal na filmovom festivale Berlinale 2018.

Víťazi Oscarov budú známi v nedeľu 24. februára 2019. Miestom udeľovania najprestížnejších filmových ocenení bude tradične hollywoodska sála Dolby Theatre v Los Angeles.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.