Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
20.08.2018, 12:05

Mnohí Česi chcú vidieť Kiskov prejav, ČT ho preto odvysiela naživo. Zeman bude mlčať

Český prezident Miloš Zeman prejav k augustovým udalostiam neplánuje.

Mnohí Česi chcú vidieť Kiskov prejav, ČT ho preto odvysiela naživo. Zeman bude mlčať
Zdroj: TASR

Prezident Andrej Kiska vystúpi v utorok 21. augusta v RTVS s príhovorom k výročiu augustových udalostí. Približne 5 minútový prejav k 50. výročiu vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa uvedie o 19:50 Jednotka.

​Český prezident Miloš Zeman príhovor neplánuje. Jeho hovorca Jiří Ovčáček oznámil, že to už „raz urobil, v čase začiatku normalizácie a potom ho vyhodili z práce." Narážal tak na vylúčenie Zemana z KSČ v roku 1970 kvôli jeho nesúhlasu s okupáciou vojsk Varšavskej zmluvy. Do KSČ Zeman vstúpil počas pražskej jari v roku 1968.

Českú televíziu však zaplavilo množstvo oficiálnych aj neoficiálnych žiadostí, aby odvysielala Kiskov prejav. Politička strany TOP 09,  Markéta Pekarová Adamová, dokonca Kisku označila za ich tieňového prezidenta.

ČT na situáciu okamžite reagovala. Hovorkyňa ČT, Karolína Blinková, v sobotu informovala Blesk.cz o tom, že jednajú s RTVS o sprostredkovaní prejavu. To, že sa to podarilo, dnes oficiálne oznámil spravodajský kanál ČT24 na svojom Facebooku. Kiskov prejav bude vysielať aj napriek tomu, že prezident sa v ňom prihovára najmä Slovákom. Prejav bol totiž nakrútený vopred, ešte pred zaradením do vysielania ČT24.

V auguste 1968 invázia armád krajín Varšavskej zmluvy de facto ukončila takzvanú pražskú jar, pokus československých komunistov o nastolenie "socializmu s ľudskou tvárou". V Československu potom začalo dlhé normalizačné obdobie, ktoré ukončil až november 1989.

V prvom slede vstúpilo na územie ČSSR zhruba stotisíc vojakov, 2 300 tankov a 700 lietadiel. Postupne sa okupačné vojsko rozrástlo až na 750-tisíc vojakov a 6 000 tankov. Už prvý deň okupácie bolo zabitých alebo smrteľne zranených 58 československých občanov vrátane osemročného dievčaťa.

Pozrite si aj spoločnú tlačovú konferenciu Kisku a Zemana z konca júla:

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.