Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
03.09.2018, 12:19

Facebook by mal zúžiť definíciu terorizmu, vyzýva Zuckerberga expertka OSN

Spoločnosť Facebook bola v minulosti kritizovaná za to, že je nedostatočne transparentná ohľadom vyhodnocovania príspevkov na sociálnej sieti.

Facebook by mal zúžiť definíciu terorizmu, vyzýva Zuckerberga expertka OSN
Zdroj: TASR

Sociálna sieť Facebook by mala zúžiť svoju príliš všeobecnú definíciu terorizmu, ktorá teraz vládam umožňuje na platforme svojvoľne blokovať legitímne opozičné skupiny a odporujúce hlasy. Prevádzkovateľa sociálnej siete k tomu dnes vyzvala osobitná spravodajkyňa OSN pre ochranu práv v boji proti terorizmu Fionnuala Nej Aoláinová.

"Používanie príliš širokých a nepresných definícií ako základu pre reguláciu prístupu a využívania platformy Facebooku môže viesť k ich diskriminačnému uplatňovaniu, nadmernému cenzurovanie a svojvoľnému odmietanie prístupu k službám Facebooku a ich využívania," uviedla spravodajkyňa OSN.

Spoločnosť Facebook bola v minulosti kritizovaná za to, že je nedostatočne transparentná ohľadom vyhodnocovania príspevkov na sociálnej sieti, ale aj za nedôsledné dodržiavanie vlastných pravidiel.

Spoločnosť tento rok zablokovala napríklad stránky francúzskeho, nemeckého a rakúskeho identitárneho hnutia bojujúceho proti multikulturalizmu, imigráciu a údajné islamizácii. Z profilu jedného texaského denníka však zmazala napríklad aj príspevok, ktorý obsahoval výňatok z americkej Deklarácie nezávislosti. Algoritmus siete totiž vyhodnotil ako prejav nenávisti pasáž, ktorá sa vzťahovala na označenie amerických Indiánov ako neľútostných divochov.

Spoločnosť Facebook vo svojich zásadách okrem iného uvádza, že bude "odoberať obsah, ktorý nabáda k ujmám v reálnom svete, okrem iného k fyzickej, finančné alebo emocionálne ujme". Na Facebooku nepovoľuje prítomnosť žiadnej organizácii či jednotlivcami angažovaným okrem iného v teroristických aktivitách alebo organizovanom šírenie nenávisti.

​Teroristická organizácia je podľa Facebooku "všetky mimovládne organizácie, ktoré sa angažujú vo vopred premyslenom násilí voči ľuďom alebo majetku s cieľom zastrašiť civilné obyvateľstvo, vládu alebo medzinárodnej organizácie za účelom dosiahnutia politických, náboženských alebo ideologických cieľov".

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.