Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
06.09.2018, 12:51

"Som súčasťou odporu vnútri Trumpovej administratívy," píše anonymný autor v New York Times

Prezident Trump označil zverejnenie článku za hanebnosť, hovorkyňa Bieleho domu autora nazvala zbabelcom.

"Som súčasťou odporu vnútri Trumpovej administratívy," píše anonymný autor v New York Times
Zdroj: Getty Images

Americký denník The New York Times (NYT) zverejnil v stredu na svojom webe názorový článok, podľa ktorého v administratíve prezidenta Donalda Trumpa existuje skupina ľudí, ktorá sa snaží hatiť prezidentovu agendu, aby ochránila demokratické inštitúcie. Autorom anonymného príspevku je podľa NYT "vysoko postavený" vládny úradník. Prezident Trump označil zverejnenie článku za hanebnosť, hovorkyňa Bieleho domu neznámeho autora označila za zbabelca a vyzvala ho, aby na svoju funkciu rezignoval.

"Som súčasťou odporu vnútri Trumpovej administratívy," znie titulok názorového článku uverejneného v prestížnom americkom denníku. "Pracujem pre prezidenta, ale ako rovnako zmýšľajúci kolegovia som prisahal, že budem hatiť časti jeho agendy a jeho najhoršie sklony," napísal anonymný autor, podľa ktorého to ľudia robia v snahe "ochrániť demokratické inštitúcie" do doby, než Trump opustí úrad. Zároveň zdôraznil, že nie je ľavicový a želá si, aby súčasná vláda mala úspech.

Korene súčasného problému podľa autora príspevku tkvie v Trumpovej "amorálnosti" a "impulzívnom" spôsobe vedenia. "V rámci administratívy funguje tichý odpor ľudí, ktorí sa rozhodli postaviť svoju krajinu na prvé miesto," stojí v závere názorového článku.

Denník NYT označil zverejnenie príspevku bez uvedenia autora, ktorého totožnosť sám pozná, za "ojedinelý krok". "Domnievame sa, že zverejniť túto esej anonymne je jediným spôsobom, ako priniesť našim čitateľom dôležitý pohľad," napísal denník.

Prezident Trump zverejnenie nepodpísaného príspevku označil za "skutočnú hanebnosť" a jeho autora za "zbabelého". "Nemajú radi Donalda Trumpa a ja nemám rád ich," uviedol šéf Bieleho domu na adresu NYT. "Vlastizradu?" napísal krátko potom na Twitteri. Či tweet odkazuje na článok v NYT, ale zatiaľ nie je jasné.

"Existuje skutočne takzvaný 'vysoko postavený vládny úradník', alebo je to len zlyhávajúce The New York Times so svojím ďalším vymysleným zdrojom? Ak skutočne tá zbabelá anonymný osoba existuje, The Times ju/ho musí okamžite vydať vláde na účely národnej bezpečnosti," dodal prezident v ďalšom príspevku na Twitteri. V treťom tweete napísal, že vysušuje močiar "a močiar sa pokúša klásť odpor". "Nebojte sa, vyhráme!" dodal.

Prezidentova hovorkyňa Sarah Sanders vo vyhlásení nazvala autora článku "zbabelcom" a vyzvala ho, aby na svoju funkciu v Trumpovej administratíve rezignoval. Anonym sa podľa hovorkyne rozhodol, že "náležite zvoleného prezidenta Spojených štátov bude klamať, namiesto aby ho podporoval". "Nestavia na prvé miesto krajinu, ale stavia seba a svoje ego nad vôľu amerického ľudu," uviedla hovorkyňa. Denník The New York Times vyzvala, aby sa prezidentovi ospravedlnil.

Nie je jasné, či Biely dom podnikol nejaké kroky na odhalenie totožnosti autora príspevku, uviedla agentúra AP.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.