Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
13.09.2018, 11:15

Rada pokutovala televízie. Takmer 30-tisíc eur dostali za priveľa reklamy

Vysokú sanciu si odniesli televízie JOJ a Plus.

Rada pokutovala televízie. Takmer 30-tisíc eur dostali za priveľa reklamy
Zdroj: Bigstock

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) sa zaoberala na svojom včerajšom zasadnutí sťažnosťami divákov a udelila televíziám vysoké pokuty. Za priveľa reklamy a nesprávne označenie programov ich sankcionovala 29-tisíc eurami.

Dve pokuty v celkovej výške 28-tisíc eur dostal vysielateľ MAC TV za svoje stanice JOJ a Plus. Tie v odvysielanom programe v januári 2017 porušili zákon o počte povolených prerušení programu reklamou. Porušili tiež zákon o ochrane maloletých tým, že program označili ako nevhodný pre divákov do 12 rokov, pričom pre expresívne vyjadrovanie mal byť program nevhodný pre maloletých divákov do 15 rokov. Za rovnaké prehrešky Rada pokutovala 35-tisíc eurami JOJ, Plus a Wau  aj na konci augusta.

Tretiu pokutu vo výške 1000 eur dostal vysielateľ Západoslovenská televízia, pretože Rade nedodal súvislý záznam vysielania z dvoch aprílových dní.

Rada zároveň udelila licenciu na vysielanie dvom televíznym programovým službám. Lokálnym televíziám Zemplín, Hlivištia a Sobrance spoločnosti LOGOS MEDIA z Michaloviec na regionálne digitálne vysielanie televíznych programových služieb a Televízii SLOVAN na celoplošné digitálne vysielanie televíznej programovej služby. Majiteľom a konateľom spoločnosti Televízia SLOVAN, s.r.o., je lekár z Martina Peter Kotlár. 

Regulátor uznal za neopodstatnené deväť sťažností resp. ich častí, medzi nimi aj sťažnosť na vysielanie programu Svokra zo dňa 26. 6. 2018 (TV Markíza), ktorým síce podľa Rady nedošlo k porušeniu zákona, avšak považuje za nevhodné slovné zľahčovanie podozrenia zo spáchania trestného činu znásilnenia jednej z účastníčok programu tým, že bolo v programe pomenované ako „nehoda“ (sprievodné slová Gizky k záberom z prechádzky: „Ja som sa chcela porozprávať so Zuzkou o tej nehode. Ona vlastne ani nemala sa komu vyhovoriť vtedy a vyplakať.“).

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.