Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
17.09.2018, 07:00

RTVS pripravuje novú šou. Diváci budú vyberať Najväčšieho Slováka

Veľkolepý licencovaný formát by sa mal dostať na obrazovky budúci rok.

RTVS pripravuje novú šou. Diváci budú vyberať Najväčšieho Slováka
Zdroj: ilustračné foto Pixabay

RTVS sa púšťa do prípravy veľkej zábavnej šou Najväčší Slovák, ktorú plánovala uviesť na obrazovky už pred deviatimi rokmi. Projekt nakoniec odložila a prednosť dostalo Milujem Slovensko.

O šou Najväčší Slovák hovoril v rozhovore pre Stratégie už v roku 2009 Štefan Nižňanský, vtedajší generálny riaditeľ Slovenskej televízie. Vzniknúť malo 12 epizód, ktoré by doplnili nominačný večer a miniportréty osobností, ktoré by vysielala Dvojka. Z projektu, ktorý mala televízia aj zakúpený, nakoniec zišlo. Ďalšie roky sa formát sporadicky spomínal, ale nikdy sa nezrealizoval.

Po nástupe nového vedenia na čele s Václavom Mikom sa televízia rozhodla realizovať iný projekt. Vybrala si holandský formát I Love My Country, ktorý na obrazovky uviedla 1. apríla 2013 pod názvom Milujem Slovensko. „Myslíme si, že v tejto chvíli má formát I Love My Country podstatne väčší potenciál, má väčšiu šancu ukázať na postupné zmeny, ktoré sa snažíme dostávať na televízne obrazovky. V budúcnosti sa budeme určite rozprávať aj o formáte Najväčší Slovák, ale v tejto chvíli nie,“ povedal pre Stratégie Tibor Búza, vtedajší šéf televíznej časti RTVS.

V prospech Milujem Slovensko rozhodol aj fakt, že formát v tom čase zažíval na medzinárodných trhoch boom. Zábavná šou si získala veľkú pozornosť aj u slovenských divákov a jej sledovanosť je po piatich rokoch stále na slušnej úrovni. V súčasnosti RTVS odštartovala už siedmu sériu.

Formát Najväčší Slovák v RTVS po takmer desiatich rokoch opäť ožíva a na obrazovky by sa mal dostať pravdepodobne budúci rok. Režírovať by ho mal Peter Núňez, ktorý pre RTVS pripravoval obidve série folklórnej šou Zem spieva. Najväčší Slovák by mal byť rovnako veľkolepou šou, ktorú by doplnili ďalšie sprievodné formáty.

Zdroj: BBC

​Najväčší Slovák je pôvodom britský formát, ktorý uviedla v roku 2002 BBC pod názvom The 100 Greatest Britons (100 najväčších Britov). Program bol založený na televíznom prieskume, v ktorom si diváci vyberali najväčších Britov v histórii. Súčasťou boli aj jednotlivé epizódy s desiatimi najlepšími, pričom diváci mali možnosť po každom programe hlasovať. Na záver sa uskutočnila diskusia a konečné určenie poradia.

Hoci boli v prvej stovke mnohí žijúci ľudia, v prvej desiatke boli všetky osobnosti už zosnulé. Najväčšou osobnosťou sa stal sir Winston Churchill. V prvej desiatke sa umiestnili aj Charles Darwin, Isaac Newton či William Shakespeare, ale aj princezná Diana alebo John Lennon.

Zdroj: BBC

​Formát bol následne adaptovaný v desiatkach ďalších krajín po celom svete a v roku 2005 ho uviedla pod názvom Největší Čech aj Česká televize. V národnej ankete si hlasujúci zvolili za najväčšiu historickú alebo súčasnú osobnosť Karola IV. Na ďalších miestach sa umiestnili Tomáš Garrigue Masaryk a Václav Havel.

Česi, známi svojím zmyslom pre recesiu, dali veľké množstvo hlasov aj nikdy neexistujúcemu géniovi Járovi Cimrmanovi. Po konzultácii s BBC však televízia nomináciu fiktívnej postavy zakázala a počet hlasov nikdy nezverejnila. U divákov sa však tento krok stretol s odporom a objavila sa dokonca aj internetová petícia požadujúca povolenie účasti Cimrmana v súťaži.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.