Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
03.10.2018, 21:40

Všetko alebo nič a Čiara sú v rebríčku TOP 50 európskych filmov

Obidva slovenské filmy boli rekordérmi uplynulého roka v slovenských kinách.

Všetko alebo nič a Čiara sú v rebríčku TOP 50 európskych filmov
Zdroj: Všetko alebo nič / Čiara, koláž Stratégie

Dva najúspešnejšie filmy uplynulého roka – Všetko alebo nič a Čiara, sa umiestnili v rebríčku TOP 50 európskych filmov v sieti kín Europa Cinemas. Rebríček je zostavovaný podľa návštevnosti v kinách.

Romantickej evitovke Všetko alebo nič režisérky Marty Ferencovej patrí 34. priečka a na 39. mieste sa umiestnil triler Čiara režiséra Petra Bebjaka. Na prvom mieste v rebríčku sa umiestnila švédska snímka Štvorec, ktorá v minulom roku získala Zlatú palmu v Cannes. Obidve slovenské snímky v návštevnosti prekonali napríklad Florence s Meryl Streep, Ja, Daniel Blake alebo aj Snehuliaka.

Všetko alebo nič a Čiara boli v minulom roku najnavštevovanejšími filmami v slovenských kinách. Najviac divákov prišlo na Všetko alebo nič (340 503), tesne ju nasledovala Čiara (328 401). Snímka zo slovensko-ukrajinského pohraničia dokonca zarobila najviac zo všetkých slovenských filmov v histórii. S tržbami 1,747 milióna eur dokonca prekonala aj Všetko alebo nič, ktoré si pripísalo "len" 1,735 milióna eur. V historickom rebríčku obe snímky nahradili dovtedajšieho lídra – Jakubiskovu Bathory z roku 2008, ktorá mu kraľovala deväť rokov s tržbami 1,615 milióna eur.

​Čiara bodovala v uplynulom roku aj na zahraničných filmových festivaloch. Hneď po premiére si odniesla z MFF Karlove Vary ocenenie za najlepšiu réžiu, na medzinárodnom festivale v Chicagu získal hlavnú cenu architekt Václav Novák a na francúzskom festivale v Arras bola ocenená dvoma cenami vrátane hlavnej ceny Grand Prix.

Bebjakova snímka sa uplynulý rok uchádzala aj ako slovenský nominant o Oscara v konkurencii 92 filmov z celého sveta. Hoci sa hovorilo, že má najväčšiu šancu zo všetkých filmov, ktoré doposiaľ Slovensko na Oscara nominovalo, do finálneho výberu sa napokon nedostala.

Tento rok bude Slovensko zastupovať na Oscaroch Tlmočník režiséra Martina Šulíka. Do boja o cenu americkej filmovej akadémie v kategórii Najlepší cudzojazyčný film ho vybrala Slovenská filmová a televízna akadémia spomedzi 12 domácich titulov, medzi ktorými boli aj filmy Ťažká duša, Dubček, Mečiar, DOGG či Dôverný nepriateľ.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.