Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
06.10.2018, 15:50

Banksyho dielo sa vydražilo za milión libier. Umelec ho vzápätí skartoval

Streetartový umelec komentoval svoj počin na Instagrame. Stretol sa s tisíckami nadšených reakcií.

Banksyho dielo sa vydražilo za milión libier. Umelec ho vzápätí skartoval
Zdroj: Banksy Instagram

Jeden z najoriginálnejších umelcov súčasnosti Banksy prekvapil účastníkov aukcie v londýnskej galérii Sotheby's - predovšetkým kupca svojho diela - nevídaným kúskom.

Grafiti vydražené za viac ako milión libier (vyše 1.1 milióna eur) sa vzápätí po poslednom údere aukčného kladivka samo zničilo. Kým prítomní žasli, na internete sa rozbehli diskusie o tom, či bude musieť víťaz dražby dielo zaplatiť a či nakoniec nebude mať výtvor rozrezaný na kusy vďaka unikátnej sebadeštrukcii ešte väčšiu cenu.

Zdroj: Banksy

V Sotheby's sa v závere piatkovej večernej dražby predávalo dielo, ktoré Banksy nasprejoval na plátno v roku 2006 a nazval ho Girl With Red Balloon (Dievča s červeným balónikom).

​Grafiti, ktoré Banksy pôvodne nasprejoval na jednej z londýnskych ulíc a tisíce Britov ho vlani v ankete zvolili za "obľúbené umelecké dielo" Británie, bolo hitom aukcie. Hneď po vyhlásení jej výsledkov však okolostojaci užasli, pretože plátno sa začalo pohybovať smerom dole, kde bola v ráme umiestnená skartovacie mriežka. Von z rámu vyšli len úhľadné rovnobežné prúžky.

"Zdá sa, že sme sa práve stali obeťou Banksyoviny," reagoval podľa BBC na nečakanú pointu aukcie riaditeľ sekcie súčasného európskeho umenia aukčnej siene Alex Branczik. Sám streetartový umelec komentoval kúsok na Instagrame, kde sa stretol s tisíckami nadšených reakcií.

View this post on Instagram

Going, going, gone...

A post shared by Banksy (@banksy) on

Vedenie Sotheby's však evidentne nemalo iba radosť z nečakanej reklamy, ale aj starosti kvôli právnym dôsledkom zničenia diela. "Teraz zisťujeme, čo toto presne znamená v kontexte aukcie," povedal Branczik denníku Financial Times. Nie je totiž celkom jasné, či dielo bolo už po priklepnutí majetkom kupca, alebo doteraz patrilo dražiteľom.

Časť ľudí na sociálnych sieťach však tvrdí, že by si kupec ani aukčná sieň nemali robiť vrásky. Cena diela podľa nich jedinečným spôsobom úpravy niekoľkonásobne vzrástla. Či majú pravdu, ukáže podľa médií až jeho ďalší osud.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.