Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
25.10.2018, 11:40 Aktualizované dňa 25.10.2018 o 13:28

Aféra Cambridge Analytica má pokračovanie. Facebook dostal v Británii vysokú pokutu

Ide o najvyššiu pokutu, akú mohol úrad udeliť.

Aféra Cambridge Analytica má pokračovanie. Facebook dostal v Británii vysokú pokutu
Zdroj: TASR

Britský úrad pre ochranu osobných údajov (ICO) vymeral americkej internetovej spoločnosti Facebook pokutu pol milióna libier kvôli jej úlohe v škandále okolo poradenskej firmy Cambridge Analytica. Ide o najvyššiu pokutu, akú mohol úrad udeliť.

​Konzultačná firma Cambridge Analytica sa tento rok dostala do centra pozornosti kvôli obvineniu, že neoprávnene získala osobné dáta desiatok miliónov užívateľov internetovej siete facebook. Tieto dáta údajne využila pre podporu volebnej kampane Donalda Trumpa v roku 2016. Podľa ICO dáta získané a využitá firmou Cambridge Analytica zahŕňala údaje o minimálne milióna Britov, píše agentúra Reuters.

Cambridge Analytica získala prístup k týmto údajom prostredníctvom aplikácie psychológa Aleksandra Kogan. Facebook podľa ICO v rokoch 2007 až 2014 umožnil vývojárom aplikácií prístup k osobným údajom užívateľov bez ich výslovného súhlasu.

"Facebook nedokázal dostatočne ochrániť súkromie svojich užívateľov," uviedol úrad. Firma podľa neho umožnila "závažné porušenie" zákona a nezabezpečila nápravu ani po odhalení zneužitia údajov v decembri 2015.

Firma získala prístup neoprávnene, až k 87 miliónom dát používateľov, údaje potom využila na podporu volebnej kampane prezidenta Donalda Trumpa. Facebook sa o tom, že Cambridge Analytica neoprávnene získala dáta užívateľov, dozvedel v roku 2015. Prípad ale americkej Federálnej komisii pre obchod Facebook neohlásil, povedal Zuckerberg. 

​Na otázku, prečo vtedy žiadne kroky proti analytickej spoločnosti prevádzkovateľ sociálnej siete nepodnikol, Zuckerberg povedal, že britská firma vtedy nemala na Facebooku žiadny profil a nevyužívala ani reklamu. „Nebola možnosť, ako ju zablokovať," povedal.

Spoločnosť Facebook uviedla, že teraz rozhodnutie úradu skúma. "Hoci zdvorilo nesúhlasíme s niektorými ich zisteniami, už skôr sme uviedli, že sme mali urobiť viac na vyšetrenie tvrdenia týkajúce Cambridge Analytica a podniknúť kroky v roku 2015. Sme vďační, že ICO ocenil našej plnú spoluprácu počas jeho vyšetrovania," dodala.

Zuckerberg napriek škandálom, ktorým spoločnosť čelí, považuje sociálnu sieť za bezpečnú. „Facebook je bezpečný. Sám ho používam. Moja rodina ho používa a rovnako tak aj ľudia, ktorých mám rád a na ktorých mi záleží," vyjadril sa Zuckerberg vo svojom vyhlásení počas aféry Cambridge Analytica. 

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.