Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
02.11.2018, 10:25

Hackeri sa dostali k súkromným správam užívateľov facebooku

Súkromné správy a fotografie z dovoleniek zverejnili na webe.

Hackeri sa dostali k súkromným správam užívateľov facebooku
Zdroj: Reuters

Hackeri sa očividne dostali k súkromným správam najmenej 81-tisíc užívateľov facebooku a zverejnili ich na webe. Dnes o tom informoval portál BBC, ktorý uviedol, že internetoví piráti tvrdia, že ich databáza má 120 miliónov facebookových účtov.

Spoločnosť Facebook, ktorá rovnomennú sociálnu sieť prevádzkuje, však oznámila, že jej bezpečnostné opatrenia narušené neboli. Predpokladá sa teda, že hackeri informácie získali pomocou škodlivých rozšírení internetových prehliadačov.

"Už sme kontaktovali vývojárov prehliadačov, aby sme zaistili, že známe škodlivé doplnky už z ich obchodov nie je možné stiahnuť," uviedol Guy Rosen z vedenia Facebooku. "Spojili sme sa aj s políciou a spolupracujeme s miestnymi úradmi, aby bol odstránený web, ktorý zverejnil informácie z facebookových účtov," dodal.

Rad používateľov, ktorých dáta boli kompromitované, je z Ukrajiny a Ruska, niektorí sú ale aj z Británie, Spojených štátov, Brazílie a ďalších krajín. Hackeri na internete ponúkajú ich súkromné ​​dáta za desať centov za účet.

Spoločnosť Digital Shadows, ktorá na žiadosť BBC preverila uniknuté dáta, zistila, že viac ako 81-tisíc zverejnených profilov skutočne obsahuje súkromné ​​informácie, napríklad fotografie z dovoleniek či intímnu mileneckú korešpondenciu. Informácie v ďalších zhruba 176-tisíc účtoch, v ktorých sú dostupné e-maily a telefónne čísla, boli získané zrejme vďaka tomu, že užívatelia spomínané dáta nechali ako verejne dostupné.

Napadnutých je 120 miliónov účtov

BBC sa podarilo nadviazať kontakt s istým človekom vystupujúcim ako John Smith, ktorý tvrdí, že jeho hackerská skupina má dáta zo 120 miliónov facebookových účtov. Uviedol tiež, že získané informácie nepochádzajú z predchádzajúcich únikov. 

Digital Shadows však o kompromitácii 120 miliónov účtov pochybuje, lebo je podľa tejto firmy nepravdepodobné, že by si Facebook takéhoto masívneho prieniku do svojej sociálnej siete nevšimol.

BBC poznamenala, že prvé informácie o uniknutých dátach sa začali objavovať v septembri, keď ich užívateľ pod prezývkou FBSaler na istom anglickojazyčnom portáli začal ponúkať. "Predávame osobné informácie o facebookových užívateľoch. Naša databáza pozostáva zo 120 miliónov účtov," napísal vtedy FBSaler.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.