Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
06.11.2018, 08:57

Facebook kvôli voľbám v USA zablokoval viac ako sto účtov

Zablokované účty na Facebooku aj Instagrame by mohli byť spojené s pochybnou činnosťou zo zahraničia.

Facebook kvôli voľbám v USA zablokoval viac ako sto účtov
Zdroj: Techcrunch

Spoločnosť Facebook včera zablokovala 30 podozrivých účtov na najväčšej sociálnej sieti na svete a ďalších 85 na platforme Instagram. Urobila tak len deň pred kongresovými voľbami, ktoré sa v USA konajú dnes. Podľa vyhlásenia firmy zablokované účty by mohli byť spojené s pochybnou činnosťou zo zahraničia, napísala agentúra Reuters.

"V nedeľu večer nás americké bezpečnostné zložky informovali o online aktivite, ktorú nedávno objavili a ktorá podľa nich môže byť spojená so zahraničnými entitami," napísala firma vo vyhlásení. "Okamžite sme tieto účty zablokovali a ďalej nasleduje podrobné skúmame," dodala spoločnosť, podľa ktorej zablokované facebookové účty boli vo francúzštine alebo v ruštine, zatiaľ čo instagramové profily boli väčšinou v angličtine.

Firma zdôraznila, že o podobných udalostiach by zvyčajne informovala verejnosť až po podrobnej analýze. Oznámiť incident sa ale rozhodla už teraz kvôli ostro sledovaným kongresovým voľbám, ktoré sa v Spojených štátoch konajú dnes. "Chceli sme, aby ľudia vedeli o krokoch, ktoré sme urobili a o faktoch tak, ako ich poznáme dnes," píše sa vo vyhlásení spoločnosti.

Facebook vo svojom pondelkovom vyhlásení uviedol, že zatiaľ nie je jasné, či boli zablokované účty napojené na takzvanú Agentúru pre výskum internetu (AII), ktorá je údajne hlavným zdrojom demagogické propagandy a falošných správ šírených z Ruska, či iné zahraničné entity.

Dnešné kongresové voľby by v prípade očakávaného úspechu demokratov mohli skomplikovať zostávajúce dva roky vlády republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa. Predvolebné prieskumy predpokladajú, že demokrati ovládnu Snemovňu reprezentantov a že republikáni udržia prevahu v Senáte.Spojené štáty v súčasnosti vyšetrujú údajné ruské zasahovanie do volebnej kampane pred americkými prezidentskými voľbami v roku 2016.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.