Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
28.11.2018, 16:33

Vycestovacia doložka pre Dubčeka. Nový dokument mapuje a odhaľuje praktiky bývalej ŠTB

Film mal predpremiéru na Bolonskej univerzite vo Forli, v decembri ho odvysiela Dvojka.

Vycestovacia doložka pre Dubčeka. Nový dokument mapuje a odhaľuje praktiky bývalej ŠTB
Zdroj: archív TASR

V novembri 1988, teda pred tridsiatimi rokmi, udelila Bolonská univerzita pri príležitosti 900. rokov od svojho založenia čestný doktorát Alexandrovi Dubčekovi. Po ďalších tridsiatich rokoch prichádza k slovenským divákom dokumentárny film, ktorý túto udalosť dôsledne mapuje a spolu s tým odhaľuje praktiky bývalej ŠTB a vtedajších mocenských orgánov, ktorý o ceste Dubčeka, ale aj mnohých z nás, nekompromisne rozhodovali...

Gustáv Husák a Alexander Dubček. Ich politické osudy boli podobné, no ich vnímanie spoločnosťou odlišné.
Zdroj: archív TASR

​Slovenský dokument s názvom Vycestovacia doložka pre Dubčeka sa vracia do dôb (ne)dávno minulých, kedy o povolení na Západ rozhodovala mašinéria československých mocenských orgánov. To, čo prežívali tisícky ľudí túžiacich vidieť svet spoza hraníc, zažívali „nepriatelia štátu“  niekoľkonásobne intenzívnejšie.

V prípade nepriateľa číslo jeden, akým bol v tom čase slovenský politik, štátnik a jeden z najvýznamnejších predstaviteľov tzv. Pražskej jari - Alexander Dubček, už nešlo o celkom „bežný“ postup. Vedúci predstavitelia socialistického Československa prostredníctvom štátnej bezpečnosti Dubčekovi a jeho rodine takmer neuveriteľným spôsobom komplikovali život a snažili sa ho mať pod kontrolou na každom kroku.

Dokumentárny film s dramatizovanými scénami sa zaoberá udalosťami spojenými s udelením doktorátu honoris causa Bolonskou univerzitou Alexandrovi Dubčekovi a jeho cestou do Talianska, aby si ocenenie mohol osobne prevziať.

Ceaušescu v roku 1968 odsúdil inváziu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Snímka je z jeho návštevy v Prahe, sprevádzajú ho Ludvík Svoboda a Alexander Dubček.
Zdroj: Online communism photo collection

​Film je spoločným projektom spoločnosti TRIGON PRODUCTION Patrika Pašša a verejnoprávnej RTVS. Vznikal 5 rokov v úzkej spolupráci so skutočnými svedkami mapovaných udalostí – agentmi štátnej bezpečnosti, pracovníkmi a pedagógmi Bolonskej univerzity, viacerými významnými osobnosťami európskej politiky, odborníkmi v oblasti histórie a politológie i rodinnými príslušníkmi Alexandra Dubčeka.

Autorom námetu a scenára a súčasne režisérom filmu je Juraj Lihosit, kameramanom filmu Ján Ďuriš a Peter Zubaľ. Keďže vo filme je použité množstvo archívneho materiálu, veľká časť filmu vznikala v strižni pod rukami skúsenej Aleny Spustovej.

Film mal svoju predpremiéru v pondelok 26. novembra 2018 na Bolonskej univerzite vo Forli. Jeho projekciu organizovala Fakulta politických vied Bolonskej univerzity – tá istá fakulta, ktorá navrhla Dubčekovi pred tridsiatimi rokmi udeliť čestný doktorát. Na projekcii sa okrem tvorcov (J. Lihosit. A. Spustová, P. Zubaľ) a producenta Patrika Pašša zúčastnil aj profesor Bolonskej univerzity Guido Gambetta, ktorý akciu okolo čestného doktorátu organizoval a sprevádzal Dubčeka na ceste z Bratislavy do Bologne (vo filme zároveň účinkuje).

Film uvidia diváci v distribúcii spol. CONTINENTAL FILM (sekcia ARTMAX) a následne vo vysielaní RTVS v sobotu 15.12.2018 na Dvojke.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.