Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
29.11.2018, 15:25

Provládne médiá v Maďarsku vytvorili dominantný konglomerát. Ohrozia slobodu tlače?

V nadácii sú káblové televízie, spravodajské portály, bulvárne a športové noviny, rozhlasové stanice, časopisy a všetky regionálne maďarské periodiká.

Viktor Orbán
Zdroj: Reuters

Majitelia veľkej väčšiny maďarských provládnych médií vložili svoje aktíva do nadácie, ktorá sa stane dominantným pravicovým mediálnym konglomerátom v krajine. Informovala o tom agentúra AP.

V Stredoeurópskej tlačovej a mediálnej nadácii (CEPMF) budú združené káblové televízie, internetové spravodajské portály, bulvárne a športové noviny, rozhlasové stanice, časopisy a všetky regionálne maďarské periodiká.

Väčšina týchto médií patrí spojencom premiéra Viktora Orbána alebo nimi boli v minulých rokoch založené. Niektoré z nich sa zmenili z relatívne nezávislých médií na otvorených stúpencov vlády a získavajú veľké množstvo štátnej alebo vládnej inzercie. Podľa zahraničných expertov sa po nástupu Orbána k moci v Maďarsku trvalo obmedzuje sloboda slova.

Agnes Urban, analytička budapeštianskej spoločnosti Mertek Media Monitor, označila vznik nadácie za bezprecedentný krok, po ktorom už bude sotva možné hovoriť o slobode tlače v Maďarsku. Taký vplyv bude mať podľa nej nový konglomerát.

"Odteraz budú pravicové médiá blízke vláde pod totálnou kontrolou. Tieto spoločnosti medzi sebou súťažili o štátne inzertné zákazky, ale teraz bude systém oveľa centralizovanejší," konštatovala Urban. "Menší zvyšok ostatných médií bude fungovať ďaleko obtiažnejšie, pretože budú čeliť veľkej, monolitnej konkurencii," dodala.

Agentúra AP cituje názor Attilu Tótha-Szenesiho, šéfredaktora serveru index.hu, podľa ktorého vznik nadácie umožní šíriť v pravicových médiách centrálne vytváraný obsah.

CEPMF vydala prehlásenie, v ktorom za svoj cieľ označila "pomoc prežiť maďarským tlačeným novinám", slúžiť záujmom čitateľov a hájiť občianske hodnoty. Konglomerát povedie vydavateľ Gábor Liszkay známy svojou lojalitou k Orbánovi.

Desať mediálnych spoločností, ktoré sa do CEPMF prihlásili, vložili do nadácie svoje aktíva zdarma, hoci ich odhadovaná hodnota je podľa AP najmenej 88 miliónov eur.

Organizácia Freedom House označuje mediálne prostredie v Maďarsku za "čiastočne slobodné". Na sto stupňovej škále mínusových bodov tlačovej slobody ich malo v roku 2010 Maďarsko 23, tento rok už 44.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.