Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
07.12.2018, 14:15

Kubánci si môžu prvýkrát vyskúšať internet v mobile. Prezident Kuby hovorí o pokroku pri informatizácii spoločnosti

Radoví občania Kuby môžu túto "vymoženosť" prvýkrát využívať vo svojich mobiloch od štvrtka.

Kubánci si môžu prvýkrát vyskúšať internet v mobile. Prezident Kuby hovorí o pokroku pri informatizácii spoločnosti
Zdroj: Keystone/AP/Desmond Boylan

Radoví Kubánci majú od štvrtka prvýkrát možnosť využívať internet vo svojich mobilných telefónoch. Informovala o tom v noci na piatok agentúra AP, podľa ktorej ide o dlho očakávanú udalosť.

Používatelia začali vo štvrtok ráno (miestneho času) dostávať od štátnej telekomunikačnej spoločnosti ETECSA textové správy s oznámením, že si môžu kúpiť balíky s prístupom do 3G siete.

Doteraz mali takmer všetci Kubánci v mobilných telefónoch prístup len k štátom spravovaným e-mailovým účtom. Niektorí turisti, predstavitelia kubánskej vlády a zahraniční obchodníci však mohli 3G sieť využívať už niekoľko rokov.

Nová služba bude sprístupnená postupne v priebehu troch dní - do soboty, a to v závislosti od telefónneho čísla používateľa, aby sa zabránilo preťaženiu siete, ktoré postihlo mobilnú sieť ostrovného tento rok počas testovacej prevádzky.

"Pokračujeme v pokroku pri informatizácii spoločnosti," reagoval prostredníctvom svojho konta na sociálnej sieti Twitter prezident Kuby Miguel Díaz-Canel, ktorý v septembri využil svoju cestu do USA, kde sa zúčastnil na Valnom zhromaždení OSN, aj na to, aby sa stretol s vedením viacerých spoločností poskytujúcich služby cez internet, napríklad Google, AirBnB a Twitter.

Kuba, na ktorú Spojené štáty v roku 1962 uvalili hospodárske sankcie, v roku 2016 podpísala so spoločnosťou Google zmluvu o rýchlejšom internete. Napriek tomu je prístup Kubáncov k internetu stále pomerne obmedzený, pripojenie je pomalé a ceny sú vysoké. Väčšina Kubáncov preto nemá inú možnosť, ako pripájať sa k bezdrôtovej sieti cez tzv. hotspoty za poplatok vo výške jeden dolár za hodinu. V krajine je i 670 internetových kaviarní.

Záujem o internet je na Kube veľký - už preto, že viac ako dva milióny Kubáncov žije v zahraničí a ich rodiny na ostrove s nimi chcú zostať v kontakte. Často sú to práve títo Kubánci v exile, ktorí príbuzným na ostrove platia náklady na internetové pripojenie.

Kubánsky informatik Enrique Rivero pre agentúru AFP uviedol, že "naše internetové služby sú zrejme jedny z najdrahších na svete, keď sa vezme do úvahy životná úroveň obyvateľstva".

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.