Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
07.12.2018, 14:55

Sean Penn je v Turecku, pripravuje film o zavraždenom novinárovi

Americký herec a režisér chce nakrútiť dokument o vražde Džamála Chášukdžího na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule.

Sean Penn je v Turecku, pripravuje film o zavraždenom novinárovi
Zdroj: Reuters

Americký herec a režisér Sean Penn je v Turecku, kde pripravuje dokument o vražde opozičného novinára Džamála Chášukdžího na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule. Informovala o tom dnes agentúra AP.

V stredu Penna zachytili turecké médiá s jeho tímom pri budove saudskoarabského konzulátu v Istanbule, v Ankare predtým rokoval s Yasinom Aktayom, poradcom tureckého prezidenta. Podľa denníka Daily Sabah sa chce Penn stretnúť tiež s novinárovou snúbenicou.

Opozičný saudskoarabský novinár bol brutálnym spôsobom zavraždený 2. októbra. Pred budovou konzulátu na neho čakala jeho snúbenica, ktorá potom zatelefonovala poradcovi tureckého prezidenta. Rijád vraždu po prvotnom popieraní priznal, popiera ale akúkoľvek spojitosť korunného princa Muhammada bin Salmána so zločinom.

Vražda vyvolala medzinárodný škandál a napätie vo vzťahoch medzi Rijádom a Ankarou i západnými krajinami včítane USA. Skupina amerických senátorov dala v utorok najavo, že nepochybuje o podiele saudského korunného princa. Dotyční senátori tiež kritizovali prístup prezidenta Donalda Trumpa, ktorý síce vraždu odsúdil, doterajší pragmaticky ústretový prístup k monarchom v Rijáde však nezmenil.

​Pennova cesta do Turecka neušla pozornosti saudskoarabských štátnych médií. Stanica Al-Arabíja na svojom webe zverejnila článok s titulkom "Využíva (radikálna organizácia) Moslimské bratstvo znovu Seana Penna, tentokrát k natočeniu filmu o Chášukdžím?". Rijád túto organizáciu považuje za teroristickú. Za nebezpečného radikála a člena Moslimského bratstva Chášukdžího označil v telefonáte s americkými predstaviteľmi saudský korunný princ.

Al-Arabíja sa snaží napojenie amerického režiséra na Moslimské bratstvo dokázať citáciami z blogu. "Penn sa veľmi stavia za utečencov, čo súvisí s 'demografickým džihádom', ktorý Moslimské bratstvo presadzuje," cituje okrem iného. Uvádza ďalej, že Penn dlhodobo "nadŕža ľavicovým vládam" a podporuje "témy spájané v regióne s Moslimským bratstvom".

Sean Penn nie je známy len ako umelec, výrazne sa angažuje v politike. Patril k najhlasnejším kritikom politiky prezidenta George Busha mladšieho a brojil proti nasadeniu amerických vojakov v Iraku. V roku 2005 odišiel do Iránu, aby informoval o prezidentských voľbách, ktoré nakoniec vyhral Mahmúd Ahmadínežád. Na Kube sa Penn zase stretol s Raúlom Castrom a diskutoval s ním o možnostiach zmierenia so Spojenými štátmi.

Medzi Pennove najkontroverznejšie stanoviská patrí podpora niekdajšieho autoritárskeho venezuelského prezidenta Huga Cháveza. V roku 2012 bol zachytený po jeho boku, keď Chávez hájil postup vlády Bašára Asada v Sýrii. V roku 2013 Penn kriticky vystúpil proti zásahom vtedajšieho tureckého premiéra a súčasného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana počas protivládnych demonštrácií.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.