Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
13.12.2018, 13:05

Vo svete je väznený takmer rekordný počet novinárov

Viac ako polovica z nich je uväznených v Turecku, Číne a Egypte.

Vo svete je väznený takmer rekordný počet novinárov
Zdroj: Flickr/Dave Nakayama

Takmer rekordný počet novinárov je vo svete za mrežami v súvislosti so svojou prácou. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na výročnú správu Výboru na ochranu novinárov (VON).

K 1. decembru 2018 bolo vo väzení 251 novinárov, uviedla táto nezisková organizácia so sídlom v USA, podporujúca slobodu tlače.

Už tretí rok po sebe je viac ako polovica z nich v Turecku, Číne a Egypte, kde úrady obviňujú žurnalistov z protivládnej činnosti.

Počet novinárov uväznených pre obvinenia z "falošných správ" vzrástol na 28. Vlani ich bolo 21 a v roku 2016 deväť.

Správa kritizovala amerického prezidenta Donalda Trumpa za časté označovanie mediálneho spravodajstva ako "falošné správy", čo je výraz, ktorý používajú na adresu svojich kritikov aj lídri krajín, ako sú Filipíny a Turecko.

Turecko zostáva najväčším svetovým porušovateľom slobody tlače, keďže je tam za mrežami v súvislosti s protištátnymi obvineniami najmenej 68 novinárov. Najmenej 25 žurnalistov je vo väzení v Egypte.

​Celkový počet väznených novinárov klesol o osem percent oproti minuloročným rekordným 272 prípadom. V celkovom počte nie sú zarátaní žurnalisti, ktorí zmizli alebo ich zadržiavajú neštátni činitelia.

VON uvádza, že zmiznutia alebo únosy desiatok novinárov hlásili z Blízkeho východu a severnej Afriky vrátane niekoľkých zadržiavaných húsíjskými povstalcami v Jemene.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.