Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
28.12.2018, 23:10

RTVS odštartuje nový rok silnou novinkou. Uvedie Príbeh služobníčky

RTVS odštartuje nový rok silnou novinkou. Uvedie Príbeh služobníčky
Zdroj: Hulu

Televízie sa do boja o diváka púšťajú už v úvode nového roka. K stáliciam obrazoviek pribudnú viaceré pôvodné seriály, ktoré majú pripravené obidve komerčné televízie a o priazeň divákov sa budú uchádzať aj s novými výpravnými šou.

Verejnoprávna televízia rovnako vyťahuje tromfy už v úvode roka. Na Nový rok uvedie galavečer celonárodnej ankety Najväčší Slovák, ktorý bude pokračovať až do mája desiatimi dokumentami o osobnostiach finálovej desiatky.

A v prvý januárový víkend odštartuje až dva nové seriály: v nedeľu 6. januára Strážmajstra Topinku (RTVS na ňom spolupracovala s Českou televíziou), ktorý je voľným pokračovaním seriálu Doktor Martin a v sobotu 5. januára seriál oceňovaný divákmi aj kritikmi - Príbeh služobníčky (The Handmaid's Tale). RTVS zakúpila práva na obidve série.

Príbeh služobníčky je adaptáciou rovnomenného románu kanadskej spisovateľky Margaret Atwood z roku 1985. Už prvá séria premenila v roku 2017 osem z trinástich nominácií EMMY, vrátane najlepšej drámy. Túto kategóriu seriál minulý rok aj vyhral. Odniesol si aj Zlatý glóbus za najlepší televízny seriál a Elisabeth Moss, predstaviteľka hlavnej postavy June/Offred, získala Zlatý glóbus za najlepšiu herečku.

Zdroj: Emmy Awards

​Po úspechu prvých dvoch sérií vzniká aj tretia séria, ktorá má plánovanú premiéru v apríli 2019. Prvá 10-dielna séria mala premiéru v apríli 2017, druhá, rovnako 10-dielna, v apríli tohto roka. Seriál z dielne streamovacej služby Hulu na Slovensku doposiaľ vysielala HBO.

Práva na Príbeh služobníčky zakúpila RTVS na medzinárodnom veľtrhu audiovizuálnej tvorby MIPTV v Cannes. Kúpila aj ďalšie seriály, ktoré sa dostanú do vysielania v roku 2019: Unášaní búrkou (Ride Upon The Storm) od renomovaného scenáristu Adama Prica (Vláda, Boj o ťažkú vodu) v hlavnej úlohe s charizmatickým Larsom Mikkelsenom, ale aj pokračovania výpravných historických seriálov Katarína Veľká z ponuky Russian Television, Mediciovci od nemeckej distribučnej spoločnosti BETA Film či seriálu Gomora. Okrem seriálov zakúpila aj viaceré nové filmy najmä z francúzskej, nemeckej a britskej produkcie.

O čom je Príbeh služobníčky

Rozpráva o živote v dystopickej totalitnej spoločnosti na pôde niekdajších Spojených štátov. Spoločnosť sa zmieta v kríze, ktorá je spôsobená ekologickými katastrofami, v dôsledku ktorých ľudstvo trpí na neplodnosť. V krajine vznikne politický prevrat a na jej území vzniká nová, totalitná a teokratická republika nazývaná Gileád.

Má svoju vládu, armádu, zákony i hierarchiu. Je založená na fundamentalistickom režime, v ktorom sa vracia k tradičným hodnotám. Zvrátený fundamentalistický režimom volá po "návrate k tradičným hodnotám" a vráti civilizáciu v životnom štýle o storočia dozadu.

Jednou z mála žien, ktoré ešte nie sú sterilné, je June. V Gileáde príde o svoju slobodu, identitu a aj meno, v nových podmienkach dostane meno Fredova (Offred) a pridelia ju do rodiny Veliteľa, kde má jedinú úlohu – rodiť deti a znovu tak zaľudniť svet.

V tejto desivej spoločnosti musí June obozretne manévrovať medzi Veliteľmi, ich krutými Manželkami, gazdinami Martami i ostatnými Služobníčkami – z ktorých môže byť hociktorá špiónom Gileádu – a to s jediným cieľom: prežiť a nájsť dcérku, ktorá jej bola odobraná.

V jednom interview autorka knižnej predlohy Margaret Atwood poznamenala: „V románe nie je nič, čo sa už nestalo, nestáva sa alebo nemôže stať v budúcnosti, pretože technické predpoklady na to máme.“

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.