Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
08.01.2019, 12:25

Najbohatší Čech napokon nekúpi bulharskú Novu, neschválil to regulátor

Skupina PPF mediálneho magnáta Petra Kellnera sa na kúpe bulharskej mediálnej jednotky dohodla vlani vo februári, regulátor obchod v júli zablokoval.

Najbohatší Čech napokon nekúpi bulharskú Novu, neschválil to regulátor
Zdroj: MAFRA/Petr Topič

Investičná skupina PPF nekúpi od skupiny Modern Times Group (MTG) 95 percentný podiel v bulharskej mediálnej spoločnosti Nova Broadcasting Group, ani zvyšných päť percent od spoločnosti Eastern European Media Holdings. Transakciu neschválil bulharský protimonopolný úrad.

Skupina PPF uviedla, že sa bude v Bulharsku aj naďalej intenzívne venovať rozvoju svojich telekomunikačných aktivít v spoločnosti Telenor, ktorú získala ako súčasť akvizície telekomunikačných aktív operátora Telenor v strednej a východnej Európe, konkrétne v Maďarsku, Bulharsku, Čiernej Hore a Srbsku.

Bulharský regulačný úrad zablokoval predaj bulharskej Novy Broadcasting Group českej PPF vlani v júli. Komisia pre ochranu hospodárskej súťaže uviedla, že značný počet médií vlastnených spoločnosťou Nova Broadcasting a PPF im dáva konkurenčnú výhodu na trhu s mediálnymi službami, čo by ich mohlo motivovať k zvýšeniu cien, zmene podmienok existujúcich zmlúv alebo k obmedzeniu prístupu na trh.

PPF sa na kúpe bulharskej mediálnej jednotky dohodla vlani vo februári. MTG vtedy uviedla, že transakciu bulharská firma ohodnocuje na 185 miliónov eur.

​Nova Broadcasting Group je v Bulharsku podľa údajov najväčšou komerčnou mediálnou skupinou s podielom na sledovanosti 33 percent. Tvorí ju sedem televíznych staníc a 19 firiem poskytujúcich on-line mediálne služby. Založená bola v roku 1994.

Skupina PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera investuje do množstva odvetví, od bankovníctva, finančných služieb, telekomunikácií, nehnuteľností až po biotechnológie. Vlastní okrem iného väčšinový podiel v tuzemskom operátorovi O2, ktorý je v Česku najväčším prevádzkovateľom internetovej televízie.

Predtým spoločnosť PPF vlastnila českú komerčnú televíziu Nova, ktorú v roku 2005 predala spoločnosti CME. PPF v polovici minulého roku vlastnila aktíva vo výške takmer 38 miliárd eur.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.