Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
15.01.2019, 18:00

Uznávaný historik: Najväčší Slovák sa nedostal ani do prvej stovky

  • O ankete Najväčší Slovák sme sa v HNtelevízii rozprávali s jej odborným garantom, historikom Dušanom Kováčom.
  • Komu by dal hlas on?
  • A súhlasí s tým, že Jozefa Tisa z ankety vyradili?
  • Odpovede sa dozviete v rozhovore.

V ankete RTVS Najväčší Slovák sa neobjavil muž, ktorý pre Slovensko urobil veľmi veľa. V HNtelevízii to vyhlásil odborný garant programu, známy historik Dušan Kováč, ktorého to podľa jeho vlastných slov nepríjemne prekvapilo.

Mal na mysli zakladateľa Československa a neskoršieho dlhoročného prezidenta štátu Tomáša Garriguea Masaryka.

​Problematické v prípade prezidenta Slovenskej republiky z obdobia 2. svetovej vojny Jozefa Tisa, ktorého z ankety vyradili, by podľa Kováča bolo, že pravidlá prikazujú, aby sa v relácii objavili aj obhajcovia jednotlivých osobností.

"Dostali by sme sa do situácie, že vám tam niekto príde a začne tam hovoriť, aký bol Tiso skvelý človek a ako za nič nemohol a všetko robili iní," vyhlásil Kováč v rozhovore. Takých názorov je v spoločnosti stále veľa, zdôraznil.

Do top desiatky súťaže sa dostal aj Juraj Jánošík, ktorého žiadal vyradiť poslanec a podpredseda SNS Anton Hrnko, keďže bol podľa neho zbojník odsúdený za vraždu.

Máme dvoch Jánošíkov, myslí si Kováč. Jedného reálneho. "To bol zbojník," povedal. Druhý Jánošík je legenda, ktorá bohatým brala a chudobným dávala. "V skutočnosti vieme, že on bral každému," dodal.

Za vážnejší problém ako účasť Jánošíka vo finálovej desiatke však Kováč považuje, že sa tam dostal aj komunista Gustáv Husák.

"Moja analýza hovorí, že tí, ktorí dostali Husáka na takéto popredné miesto, to sú tí, ktorí sú analfabeti v dejinách," vyhlásil.

Viac sa dozviete vo videu vyššie.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.