Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
19.01.2019, 18:18

Porovnávanie tváre po 10 rokoch? Výzva na sociálnych sieťach sa zmenila v kampaň o globálnych problémoch

Ako jeden z prvých na problém klimatických zmien upozornil futbalista Mesut Özil.

Porovnávanie tváre po 10 rokoch? Výzva na sociálnych sieťach sa zmenila v kampaň o globálnych problémoch
Zdroj: twitter

Sociálnymi sieťami sa v týchto dňoch šíri nová výzva. V rámci nej ľudia zdieľajú desať rokov staré fotky, ktoré porovnávajú so súčasnými.

Spočiatku ľudia zverejňovali svoje fotky, avšak oveľa väčší ohlas zaznamenali fotografie upozorňujúce na problémy životného prostredia a vojnových konfliktov.

"Ak ste v posledných dňoch boli na internete, určite ste zaregistrovali novú výzvu pod hashtagom #10YearChallenge," píše britský internetový portál BBC.

V rámci výzvy ľudia zdieľajú hlavne svoju premenu za posledných desať rokov. Avšak tento typ fotiek na sociálnych sieťach nepriniesol úspech ako fotky, ktorá upozorňuje na globálne problémy.

Ako jeden z prvých na problém klimatických zmien upozornil futbalista Mesut Özil. Na svojom twitterovom účte zdieľal fotku ľadovca z roku 2008 a následne z roku 2018.

Podľa BBC však datovania snímky nie je úplne presné, lebo prvá snímka mala byť zhotovená už v roku 2016.

"Na základe tejto fotografie je vidieť, že vedľa globálneho otepľovania a zvyšovania vodnej hladiny je topenie ľadovcov jedným z najväčších problémov, ktorým ako spoločnosť čelíme," píše BBC.

Výzvy využili aj ďalší ľudia, ktorí chceli upozorniť na problémy životného prostredia. Za zmienku preto stojí aj príspevok na sociálnych sieťach, ktorý upozorňuje na vysokú spotrebu plastov. "V roku 2018 sa svet prebudil a začal vedľa klimatických zmien riešiť aj problémy s plastmi," píše BBC.

Vedľa fotografií zachytávajúcich problémy so životným prostredím ľudia tiež upozorňujú na medzinárodné konflikty.

Najviac vojnových konfliktov teraz prebieha podľa OSN na Blízkom východe. Protesty začali na konci roka 2010 v Tunisku, pokračovali zvrhnutím vodcov v niekoľkých štátoch a viedli k vojnám v Líbyi, Sýrii a Jemene.

V Sýrii, kde pôvodné politické protesty prerástli vo dlhotrvajúcu civilnú vojnu, do ktorej zasahujú cudzie štáty, ekonomická strata od roku 2011 dosiahla 259 miliárd dolárov, upozorňuje BBC.

Užívatelia sociálnych sieťach pridávajú fotky rôznych budov a miest pred a počas vojny, konkrétne v Sýrii alebo Iraku. Niektorí tiež svojimi príspevky pripomínajú vojnu v Jemene, kde je v súčasnej dobe najväčšia humanitárna kríza na svete.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.