Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
24.01.2019, 18:55

BBC zvažuje po brexite zriadenie európskej centrály v Belgicku. V hre je aj Holandsko a Írsko

Po Brexite bude potrebovať 500 televízií nové licencie na vysielanie v EÚ.

BBC zvažuje po brexite zriadenie európskej centrály v Belgicku. V hre je aj Holandsko a Írsko
Zdroj: BBC / The Telegraph

Britská verejnoprávna televízna a rozhlasová spoločnosť BBC zvažuje belgickú metropolu Brusel ako lokalitu pre svoje nové európske ústredie po brexite, čo by jej umožnilo pokračovať vo vysielaní v celej Európskej únii. Informoval o tom denník The Guardian.

Belgický premiér Charles Michel oznámil, že o tejto možnosti už hovoril s generálnym riaditeľom BBC Tonym Hallom na zasadnutí Svetového ekonomického fóra (WEF), ktoré sa v týchto dňoch koná vo švajčiarskom Davose.

"Belgicko je často v užšom výbere spoločností, ktoré nedočkavo túžia zakotviť v Európskej únii po brexite," vyhlásil Michel. BBC sa v tomto ohľade potenciálne zaujíma aj o Holandsko a Írsko.

BBC bude potrebovať nové licencie

BBC bude pre svoje medzinárodné stanice vrátane BBC World, BBC Entertainment, BBC First a BBC Earth potrebovať licencie udelené v EÚ, ak chce, aby boli vysielané v celej Únii buď po 29. marci - v prípade odchodu Británie z EÚ bez dohody -, alebo po prechodnom období, ak by dohodu navrhovanú premiérkou Theresou Mayovou britský parlament schválil.

Mayová sa v snahe vyhnúť tomuto problému usiluje o zahrnutie audiovizuálneho priemyslu do dohody o voľnom obchode, avšak jej výzvy sú ignorované.

Vyše 500 paneurópskych staníc v súčasnosti využíva licencie vydané britským regulačným úradom Ofcom; medzinárodné spoločnosti preto míňajú v Spojenom kráľovstve ročne miliardu libier. Po brexite však tieto licencie pravdepodobne prestanú platiť, keďže Británia bude musieť opustiť európsky jednotný trh.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.